Febr. 1916.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Op de gewone school ware den aanstaanden soldaat reeds te lee- ren behoorlijk rechtop te staan en te loopen; rechts en links om te maken en een zoo eenvoudig werktuig, als een geweer is, te hanteeren. goed te luisteren; duidelijk te spreken; zorg te dragen voor nette kleeding; respect te hebben voor zichzelven en voor anderen. Korte eerste oefentijd - best, maar dan moet de school (c.q. militair vooronderricht ij ook zorg dragen, dat met een korten tijd volstaan kan worden. De gewone school moet het besef der begrippen opvoeding en dril en discipline weten te wekken en zegt de schrijver verder: und die militarische Ausbildung soil sie nur festigen, wobei die- jenige Ausbildung die beste sein wird, welche die beiden Ausdrücke Drill und Disziplin am wenigsten im Munde führt. Drill wird dann Erziehung und Erziehung Drill, und die Disziplin wird erscheinen als eine Erkenntnis und eine Wille, das Rechte, da wo man es selbst erkennt, aus eigener Kraft zu tun und da, wo man dazu nicht befahigt ist, es zu tun in der Unterordnung unter den Willen derer, denen die Einsicht zusteht. Verder zij gewezen op het artikel „Die bedeutung der Zahl im Kriege" van Korn, waarin deze schrijver kort en duidelijk een en ander over dit onderwerp ten beste geeft en waarschuwt tegen het hechten van te groote beteekenis aan de getalsterkte In vele gevallen kan deze niet tot haar recht komen, ja soms kan zij belemmerend werken, terwijl het gehalte van den troep, het moreel daarvan, doch vooral een geniale leiding, een geringere getalsterkte kunnen goed maken. Zeide Napoleon niet eens; ik heb 50000 man en ik zelf— 150000, maakt te zamen 200000? Onder Kleinere Mitteilungen, vindt de lezer iets vermeld over een geslaagde proef met een „Gewehrzielspiegel" wegende 150 G, die op het geweer geplaatst den volkomen gedekt blijvenden schutter in staat stelt het doel te treffen, terwijl het toestelletje ook als periscoop, en verder als richtingscontroleur gebruikt kan worden. Revue Mil. Suisse. (Nov.) Vooreerst een artikel over permanente bevestigingen, waarin be toogd wordt, dat in vlakkere terreinen, waar 42 c.M. mortieren en kanonnen aangesleept kunnen worden, de permanente bevestiging andere wegen zal moeten inslaan dan de tot nu toe bewandelde; het pantser en het beton zouden daar voorgoed den strijd tegen het kanon verloren hebben. De schrijver vermeent, dat de Duitschers en hunne bondgenooten iintusschen reeds tegelijk met het kwaad de remedie er tegen hebben gevonden in den vorm van mobiele batterijen en moeilijk te vinden 244

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 138