Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Febr. 1916. verdedigingswerken, zooals thans gebezigd op het Galipoli schier eiland en in de Karst. De fortengordel van groote vestingen zal, zij 't in gewijzigden vorm, blijven bestaan; merkwaardig en vrij onbegrijpelijk is, dat de schrijver, die eerst betoogt, dat de artillerie er uit moet verdwijnen en overgebracht moet worden naar het tusschenterrein, ten slotte de zeer zware stukken, die de 42 c.Ms c. s. zullen moeten bestrij den, wèl in de werken wil plaatsen. In het kort worden vervolgens projecten van werken besproken n.l. een uit de Kriegstechn. Zeitung (in het I.M.T. reeds besproken) en een uit de Revista de Artiglieria e Genio. Het laatste is een modern bergsperwerk, gebouwd achter een kam en in de berghelling ingezonken Schrijver acht domineering in het hooggebergte van groot voor deel. De vijand zal dan veel moeite met zijn vuurregeling hebben, te meer waar i. c. niet veel hulp van de waarneming uit de lucht ver wacht mag worden. De conclusies van de schrijver zijn in het kort de volgende: In de vlakte moet het principe gelden van verspreiding en bewegelijkheid der verdedigingsmiddelen, in het gebergte van domineering en gedek te opstelling. Kleine vestingen en sperforten zijn in de vlakte in de toekomst 'onbestaanbaar, alleen groote vestingen gesteund dooreen veldleger zijn van waarde. Voor Zwitserland acht hij 't een heugelijk feit, dat men daar tot nu toe alle kracht besteed heeft aan het „Veldleger" en geen nuttelooze millioenen verdaan heeft aan thans waardelooze ver sterkingen. Konden wij hem dit maar nazeggen. -ij- Volgt verder een populair geschreven opstel over de waarde van den Servischen soldaat, waarin ook het een en ander over de bekende „Comitadjis", die tot het Servische leger behooren, wordt me degedeeld. Ten slotte een Portugeesche kroniek handelende o a. over demping van een door Duitschers aangestookten opstand in Angola en waarin verder medegedeeld wordt, dat men in Portugal is overgegaan tot scheiding der officierskaders van bereden- en onbereden artillerie. ij- 245

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 139