nagekomen btukken. Delacheering uan de a. 5. leerlingen nan de Boogere Krijgsschool bij den Topografischen Dienst. Met het oog op de binnenkort wederom te verwachten detachee ring van de a.s. leerlingen van de Hoogere Krijgsschool bij den To pografischen Dienst het volgende. Tot nu toe hadden die detacheeringen plaats bij de opleidings brigade. Dit ligt wel eenigszins voor de hand, aangezien het betreft personen, die moeten worden opgeleid. De personen in kwestie echter behoeven, na hun vóórstudie, (voor het toelatingsexamen H. K. Snog slechts eenig praktisch onderricht ter aanvulling van de hun ontbrekende kennis betreffende het opnemings- en teeken- werk. In twee, hoogstens drie ochtenden kan deze kennis worden bijgebracht. De noodige vaardigheid verkrijgen zij, zonder verdere hulp, al doende, tijdens den detacheeringstijd. Het zal wel geen verder betoog vereischen, dat de hier bedoelde opleiding, behalve bij de opleidingsbrigade, zonder eenig bezwaar en even goed zou kunnen worden gegeven bij een van de opne mingsbrigades. Zoolang de opleidingsbrigade werkt in terreinen, waarvan de bij zondere kennis voor den a.s. stafofficier van geen belang is, zou er n.m.m. zéér veel voor te zeggen zijn om de detacheering van deze officieren te doen plaats hebben bij de opnemingsbrigade te Ban doeng. Het terrein toch, dat door hen gedurende hun detacheerings tijd in kaart wordt gebracht, leeren zij, als van zelf, tot in details kennen. Later wederom in die terreinen terugkomende, kan die terrein kennis eventueel van zeer groot nut zijn. Tot nog toe ging zij evenwel absoluut verloren; noch Salatiga en omstreken, noch Pe- kalongan, noch Madioen leveren n.l. terreinen, die voor ons in de toekomst eenig bijzonder belang opleveren. Het terrein van de opnemingsbrigade van Bandoeng levert daar entegen een zeer groot aantal gedeelten, waaromtrent reeds van te voren kan worden gezegd, dat zij bij de defensie een belangrijke rol zullen spelen. Het is met het oog op het bovenstaande, dat in overweging zou kunnen worden genomen om de a.s. leerlingen van de H. K. S. te 254

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 148