8686 8888 8888 8888 8888 8888 8888 8888 8888 8888 8888 8888 Bet Donnis uan den Krijgsraad Dan 16 October 1915 en de 5ententie üan het Boog [Bil. Gerechtshof Dan 17 Dec. 1915 in zake de opname Dan het bekende artikel Dan Asymp toot in het 3.ÏB.T. De Krijgsraad: Gehoord den beklaagde in zijn middelen van verdediging: dat aan den beklaagde is ten laste gelegd bij klacht gedagteekend Batavia den 27sten Augustus 1915 hem voorgehouden in het gerech telijk onderzoek en in den Krijgsraad door den Generaal Majoor Chef van den Generalen Staf en van de Vlle. Afdeehng A. van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-lndië W. R. de Greve ^Beklaagde, die redacteur is van het Maandblad, genaamd Indisch Militair Tijdschrift, heeft als zoodanig, met het oogmerk na te noe men opstel in No. 2 van den 46sten jaargang van genoemd Tijd schrift welk nummer in Februari 1915 het licht zag, openbaar te maken en het alom ter kennis te brengen van de talrijke lezers van dat tijdschrift te Batavia op een dag in de maanJJan"a" °f 3 1915 opzettelijk aan het personeel van de Drukkerij' van G. Kolt Co te Batavia, in welke drukkerij genoemd tijdschrift werd gedrukt en welke vennootschap beklaagde namelijk vrij liet, om voor zoover het genoemd tijdschrift betrof, orders te geven aan die drukkerij welke orders zonder meer worden opgevolgd, stilzwijgend dan wel nadrukkelijk last gegeven, in genoemd tijdschriftnummer te doen drukken een artikel getiteld „Kromo buiten" en p^end^Asymp toot" een onbekend gebleven schrijver, in welk artikel wordt ge handeld over de al dan niet bruikbaarheid van Kromo met welke naam, naar algemeen bekend is, de tegenwoordige Javaansche soldaat wordt aangeduid, voornamelijk in vergelijking met de bruikbaarheid van den Amboinees als soldaat en waarin onder meer de navolgende zinsneden voorkomen: „Daar bleek mij, dat Kromo een onbetrouw bare lummel is", „als soldaat is hij (Kromo) laf, onbetrouwbaar zon der ambitie, zonder fut", „Kromo rampast, want dat verstaathij, ramnassen. Kippen, geiten en varkens fourageeren, als hij de kans schoon ziet, geld en sieraden van gesneuvelden of gevangenen stelen- ia hii ontziet in dit opzicht zijn eigen gevallen kameraden nietdat is' een kolfje üaar zfjn bruine hand", „Aan dat slag (Javaansche 261

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 155