Febr. 1916.] Het vonnis van den Krijgsraad van 16 October 1915 en de Sententie van het Hoog Mil. Gerechtshof militairen zijn bedoeld) is niets verloren", „Dat (Amboineezen en Menadoneezen zijn bedoeld) zijn kerels en dat zijn soldaten. En Kromo is een lafaard", „de Javaan is een lafaard" en „een Amboinees laat zijn meerdere, die zijn ambitie weet op te wekken en die zijn vertrouwen bezit, niet in den steek. En dat doet Kromo met het meest gerust geweten". Ingevolge beklaagde's bovengenoemde last is dit artikel met deze zinsneden afgedrukt op pagina 129 tot en met 136 van het nummer 2 van 46sten Jaargang van het Indisch Militair Tijdschrift, verschenen in Februari 1915, welk tijdschrift verzonden en bij de honderden over geheel Nederlandsch-lndië verspreid wonende abon nees bezorgd wordt, te Batavia door loopers en elders door tus- schenkomst van de posterijen. Beklaagde wordt beschuldigd opzettelijk doende zooals hiervoren is vermeld, door woorden gevoelens van vijandschap, haat en min achting te hebben opgewekt althans bevorderd, tusschen verschil lende groepen van Nederlandsch-Indische ingezetenen, te weten de Inlanders eenerzijds en de Europeanen anderzijds, althans bestand- deelen van deze groepen- immers het stuk is in het Nederlandsch gesteld en zal in hoofdzaak door zich van die taal bedienend pu bliek gelezen zijn; Subsidiair, opzettelijk gepoogd te hebben der gelijke gevoelens op te wekken en ieder geval te bevorderen, welke poging haar uitwerking heeft gemist door toevallige van beklaagdes wil onafhankelijke omstandigheden, terzake van welk feit de be klaagde naar den Krijgsraad verwezen is door den Plaatselijk Com mandant te Batavia bij diens garnizoensorder gedagteekend Batavia, 28 Augustus 1915 No. 202, in afschrift ten processe overgelegd. Overwegende, dat beklaagde in het gerechterlijk onderzoek in hoofdzaak heeft opgegeven dat hij sinds November 1914 eenig en verantwoordelijk redacteur is van het Indisch Militair Tijdschrift, dat te Weltevreden (Batavia) bij G. Kolff Co wordt gedrukt en uitgegeven, dat het maande lijks uitkomt en bij de honderden over geheel Nederlandsch-lndië wonende abonnè's verspreid wordt, te Batavia door loopers en elders door de post; dat de uitgevers niet bekend zijn met de schrijvers der opgeno men artikelen en niet de minste invloed hebben op den inhoud van het tijdschrift; dat hij de-op te nemen stukken zendt aan de drukkerij van Kolff Co, waarover deze firma hem, voorzoover als het tijdschrift betreft, de vrije beschikking heeft gelaten, en dat daarin een stilzwijgende opdracht ligt om die stukken te doen drukken; 262 VAN 17 Dec. 1915 IN ZAKE DE OPNAME VAN HET BEKENDE ARTIKEL VAN ASYMPTOOT IN HET I.M.T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 156