Bokschutters, Inschieten van geweren (c.q. [Febr. 1916. En de loopen kunnen mooi zijn; ik schoot onlangs op den schiet- tafel op £0 M. afstand een serie van 5 schoten, waarvan 4 kogel gaten elkander aanraakten met het 5de er vlak bij. Verder schoot ik met datzelfde geweer op 250 M. afstand, liggend opgelegd op twee veldzakken, op de proefschijf (borst) 5 kogelgaten, die ongeveer in een kring van 36 cM. lagen. Ik schrijf dit niet om te laten zien, dat ik goed schiet (opgelegd of op den schiettafel), verre van dat, doch ik wil hiermede slechts aangeven, wat voor mooi resultaat men met een goed geweer be haalt, dat bovendien goed ingeschoten is. Iemand, die weet zoo'n geweer in zijn bezit te hebben, zal er in de werkelijkheid wat aan hebben, (wel te verstaan veel meer nog dan thans) en niet alleen hij, doch ook de Compagnies-Com mandant, als hij weet allemaal zulke geweren te bezitten, en de Bataljons-Commandant, als hij met zulke geweren bewapende com pagnieën heeft. Waar men in de werkelijkheid te kampen zal hebben met een minderheid tegen overmacht, is het daar niet wenschelijk, dat de schietvaardigheid en schietuitkomsten dubbel zoo groot zijn als die van den tegenstander? Welnu, die kan men verkrijgen met goede geweren zonder afwij kingen zus of zoo hoog links of zooveel laag rechts. Dan is het niet noodig op 300 Meter zooveel handbreedten laag rechts of hoog links aan te leggen, hetgeen bovendien zeer moeilijk is, wanneer tevens juist-snelschieten moet worden toegepast. Het aantal scherpschutters zal bovendien ongetwijfeld vermeer deren, hetgeen ook weer opwekkend werkt voor de anderen. 2) 139 KARABIJNEN); VERHOOGING VAN SCHIETVAARDIGHEID EN SCHIETUITKOMSTEN BIJ DEN TROEP. 1) Ik moet hier echter toegeven, dat niet gevergd mag worden, dat alle geweren zulke prachtige loopen hebben, en zullen wij ons moeten houden aan de eischen te stellen aan de trefkans. Deze laatste zouden echter wat verscherpt kunnen worden bij verbetering van de bokschutters. 2) Er is ook m.i. een zekere onbillijkheid in gelegen tegenover de schutters, dat bijv. ook bij het prijsschieten uitkomt, dat de eene man een prachtig geweer heeft, dat bovendien vrijwel „normaal" schiet, en de ander een goed geweer, dat echter b.v. G cM. hoog links schiet (op 50 Meter).

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 17