Het schieten zelf met zulk een geweer, en verder met goede oogen en geoefende spieren (die bij schieten noodig zijn), die elk soldaat heeft of kan hebben, is „feitelijk" gemakkelijk, al wordt het door het gevergde snelle schieten veel moeilijker gemaakt. Velen, waarvan de scherpte van 't oog achteruit is gegaan en waarvan de spieren wat strammer zijn geworden in het Indische klimaat, en die pas koorts of buikziekte hebben gehad, schieten te kort in juist en snel schieten, daar dit inderdaad een zeer goed werkend mechanisme vereischt, doch veel aanslagoefeningen laten doen helpt hierin wel veel, en in de werkelijkheid zullen ze het toch veelal langzamer doen, ook ter wille van de munitiebesparing. Wat vizierkorrels, vizierkepen en handbeschermers betreft, zij dit gezegd, dat de bovenzijde van de korrels zeer verschillen, o a. ten gevolge van het feit, dat ze wel eens worden afgevijld om ze lager te maken. Mijne meening is, dat de bovenzijde niet al te breed moet zijn, doch ook niet al te smal, aangezien door het laatste de hoogte richting moeilijk wordt (vooral ais de vizierkeep naar verhouding wat groot is). 140 Pebr. 1916,j Bokschutters, Inschieten van geweren (c.q. ka rabijnen); Verhooging van schietvaardigheid en SCHIETUITKOMSTEN BIJ DEN TROEP. Als de man met het laatste geweer bij het prijsschieten op 275 M. op de borstschijven schiet, en prachtig gerichte schoten afgeeft met het vi zier van 300 M., mikpunt midden onderkant schijf, jdan schiet hij ongeveer al zijn 5 kogels er precies links hoog naast, terwijl de ander ze alle 5 er in heeft (deze omstandigheid is vermoedelijk een der hoofdoorzaken, waarom het aantal behaalde schietprijzen dikwijls aanzienlijk beneden het aantal blijft, dat beschikbaar wordt gesteld). Weet hij echter zijne afwijking—ja, maar weten ze die wel bij dat snelle schieten op de kleine doelen bij de veldbataljons, als niet iemand anders hun zegt (en wel definitief zonder dat vergissing mogelijk is) „de afwijking van je geweer is zus of zooveel?"dan moet hij b.v. laag rechts buiten de schijf aanleggen. Dit nu is bij langzaam richten en schieten niet moeilijk voor een ervaren schutter, doch bij het snelle schieten, waar niet veel tijd over is, is dit uitermate moeilijk (laat staan bij middelmatige en slechte schutters).

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 18