Febr. 1916 BoKSCHUTTERS, INSCHIETEN VAN GEWEREN (C Q KA RABIJNEN) Verhooging van schietvaardigheid en 1°. De eischen te stellen aan de bokschutters moeten worden bepaald, zooals door mij hierboven werd aangegeven (een der mid delen om geschikt personeel te verkrijgen vide naschrift), evenzoo de eischen te stellen aan de leiding. 2°. De geweermakers moeten bij de korrelwijziging (verplaat sing) zoo noodig nauwkeurig worden gecontiöleerd. 3°. De Inspecteur van draagbare wapenen neme maatregelen of vinde iets uit, waardoor het maken van foutjes bij het vast zetten van den korrel, de korrelverplaatsing en het plaatsen van de merkstrepen verdwijnt, terwijl de merkstrepen veel fijner dan thans moeten worden ingeslagen, en wel zoo fijn mogelijk. Daar waar het vastzetten van den korrel nu geschiedt door het indrijven van metaal, eerst aan de eene zijde, om dit daarna aan de andere zijde te doen, zou dit wellicht aan beide zijden tegelijk kunnen gebeuren door een eenvoudig instrumentje (vork), voorzien van 2 pinnen, waarvan de afstand middels een schroefje of moertje grooter of kleiner gemaakt kan worden, zoodat de metaalindrijving rechts en links tegelijk geschiedt. Overigens schijnen hier nu nog kleine moeilijkheidjes te zijn, speciaal wanneer de korrel grof breed is, de korrelverplaatsing slechts gering is, en er reeds korrelverplaatsing heeft plaats gehad, omdat er dan al in het metaal geslagen is om den korrel vast te zetten. Indien de nieuwe korrels (No. 1 t/m ,5/25) werden gebruikt, zou bovendien in het midden aan de achterzijde een fijn verdeelstreepje, dat verticaal staat ten opzichte van het ondervlak van den vizier korrel, kunnen worden aangebracht (dat al op den korrel moet zitten bij verstrekking aan de atelier's), dat zou moeten correspon- deeren met het toestelletje korrelinsteller (waarop eveneens een deelstreepje ware aan te brengen, dan wel den rand wat scherper af te slijpen), met behulp waarvan de korrelveplaatsing thans geschiedt, en dan lijkt het mij toe, dat de korrelverplaatsing bijzonder nauwkeurig zal kunnen geschieden (de verdere voordeelen van deze verdeelstiepen zie hierna). H ierbij dient opgemerkt te worden, dat het merkstreepje in den nok tot vizierkorrel als dan niet aan de voorzijde, doch in de 142 SCHIETU1TKOMSTEN BIJ DEN TROEP.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 20