Bokschutters, Inschieten van geweren (c.q. [Febr. 1916. achterzijde moet worden aangebracht daar het deels'reepje van den korrel ook aan de achterzijde is (met achterzijde wordt hier bedoeld de kant, waar de schutter staat bij den aanslag), terwijl èn de achterzijde v/d korrel èn de achterzijde van den nok tot vizier- korrel (deze nok gedeeltelijk althans) verticaal staan t/o van den loop, en de korrelinsteller, na vast op den loop te zijn aange bracht, met het daarvoor bestemde deel (een rond schijfje) tegen die verticale achterzijde van den korrel wordt ge.steld, zoodanig dat midden op midden valt. Ter verdere verduidelijking diene, dat, bij korrelverplaatsing, bedoeld schijfje (met een afgeslepen rand ter breedte van iets minder dan de bovenbreedte van een onafgevijlde vizierkorrel) bijv. I2/io m M. (de correctie, die de korrel moet ondergaan) wordt ver plaatst, waarna de korrel zoover wordt verplaatst, dat hij weer midden op midden tegen den korrelinsteller komt. Indien er nu geen verdeelstreepjes zijn, moet de geweermaker op 't oog aan het taxeeren gaan, wanneer midden op midden is bereikt, hetgeen uit den aard der zaak moeilijk gaat vooral met de grove afgevijlde korrels, die links en rechts vrij veel uitsteken buiten den afgesloten rand van den korrelinsteller (de rand v/h schijfje is 6/io mM. breed, de bovenbreedte van een onafgevijlde vizierkorrel 1 mM. die van een grove, afgevijlde 1,8 mM). Het is mogelijk, dat bij de door mij voorgestelde werkwijze het deelstreepje a/d bovenzijde v/d korrel ook even zichtbaar moet zijn, dat de afgeslepen rand van den korrelinsteller in stede van rond, recht moet afgewerkt zijn met een verdeelstreep op het mid den, zoodat de verdeelstreepjes van korrel en instellcr voor het oog gemakkelijk zichtbaar samenvallen, terwijl tevens hiertoe ge bruik wordt gemaakt van een eenvoudig vergrootglas, doch m i. zijn dit betrekkelijk geringe en gemakkelijk te overwinnen moeilijk heden. 1) Vooropgesteld wordt, dat het mijne bedoeling was. dat de merkstreep, die in den nok geslagen wordt, correspondeert met het deelstreepje van de achterzijde van den korrel. 143 KARABIJNEN); VERHOOGING VAN SCHIETVAARDIGHEID EN SCHIETU1TKOMSTEN BIJ DEN TROEP.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 21