Het voordeel van mooi ingeschoten geweren karabijnenmoet men niet onderschatten. Ik voor mij althans ben overtuigd van zeer aanmerkelijk betere schietuitkomsten (niet alleen bij het indivi- dueele vuur, doch ook bij het bundelvuur, en eveneens in het gevecht, daar het vertrouwen van den man in zijn wapen zijn moreel zeer ten goede komt). Dat ook door anderen deze meening gehuldigd wordt, blijkt uit de bepaling, dat bij de scherpschuttersproef gebruik moet worden gemaakt van normaal schietende geweren. Bij nader onderzoek is mij gebleken, dat het ronde schijfje van den korrelinsteller vrij veel boven den top van den vizierkorrel uitsteekt; daardoor zou het moeilijk worden deelstreep korrel op deelstreep insteller te krijgen, daar de insteller zelf het gezicht op de achterzijde van den korrel belet. Het volgende lijkt mij het beste toe dit bezwaar te overwinnen: a. de klemschroef, waarmede de insteller wordt vastgeklemd, wordt meer onder den loop geconstrueerd. b. de stelschroef (waaraan het ronde schijfje zich bevindt) met schaalverdeling wordt lager geconstrueerd, zoo noodig met dunnere as. c. het schijfje wordt in stede van rond, rechthoekig afgewerkt met verdeelstreep op midden bovenzijde, terwijl het draaibaar om de as is bevestigd (bij het draaien van de stelschroef schuift het rechthoekige schijfje dan langs de achterzijde van den korrel),— een en ander om het doel te bereiken het schijfje lager te krijgen dan het hoogste punt van den korrel om zoodoende de verdeel strepen samen te doen vallen, n.l. voor het oog zichtbaar. Dit alles zal onnoodig zijn, indien het deelstreepje niet alleen op de achterzijde van den korrel is aangebracht, doch ook op het midden der bovenzijde; deze laatste is echter smal en lijkt mij dit nu niet zoo heel eenvoudig toe, (echter niet onmogelijk—wellicht blijkt het fabriekmatig wèl eenvoudig te zijn), terwijl tengevolge van bruineeren dit streepje spoedig zou kunnen verdwijnen door de krasborstels (daarom moet de korrel boven en cq. achter glashard zijnzie hierna.) Het schijfje van den insteller behoeft dan slechts iets breeder 144 Febr. 1916.] Bokschutters, inschieten van geweren (c q. kara bijnen); Verhooging van schietvaardigheid en schietuitkomsten bij den troep.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 22