Bokschutters, Inschieten van geweren (c q. kara- [Fcbr. 1016 bijnen); Verhooging van schietvaardigheid en gemaakt te worden met een deelstreepje in het midden, (dan wel de rand scherp afgewerkt dit laatste lijkt mij echter minder goed dan het eerstgenoemde). Alsdan behoeft aan den tegenwoordigen korrelinsteller bijna niets veranderd te worden. Het bezwaar, dat het deelstreepje op de boven- en achterzijde van den korrel door bruineeren verdwijnen zou, zou kunnen worden ondervangen door den korrel slechts te doen blauwen. Hij moet dan echter daartoe uit den nok worden genomen en na het blauwen weer worden teruggeplaatst, waartegen weer geen bezwaren zouden zijn, daar de hoogte van den korrel hetzelfde blijft en slechts weer deelstreep korrel op merkstreep nok moet worden gebracht. Indien een vocht beschikbaar was, waarmede de korrel slechts bestreken behoefde te worden om hem voldoende zwart te maken, zou dit het beste zijn. Het komt tegenwoordig herhaaldelijk voor, dat korrels aan de bovenzijde blank zijn, hetgeen niet mag (dit komt gedeeltelijk door het feit, dat de bescherming van den korrel door het tegenwoordige monddeksel niet bepaald te roemen is, daar de bescherming zelfs in 't geheel niet bestaat, hetgeen mij minder goed voorkomt). Worden ze dan gebruineerd, zoo lijden ze van den krasborstel en verminderen in hoogte, veranderen van vorm (ook tengevolge van vallen, steunen tegen muren e.d.) enz., vooral wanneer zulks eenige malen geschiedt M. i. mag dit dan ook niet voorkoifien en zou het dus noodig zijn, dat het bovengedeelte en c.q. de achterzijde van den korrel glashard is, zoodat hij daar niet door 't minste stootje een vormverandering ondergaatde deelstrepen moeten er dus op worden gebracht, vöör de korrel verhard is en er moet dus een zekere waarborg zijn, dat de hoogte niet verandert. Hierboven is getracht door opsomming van de zich voordoende bezwaren en het aangeven van de middelen om deze te overwinnen, gaandeweg te komen tot een nader uit te kiezen meest gewenschten toestand in zake korrel en korrelwijziging. Door mij persoonlijk wordt in de eerste plaats: de toestand aan- 145 SCHIETUITKOMSTEN BIJ DEN TROEP.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 23