Bokschutters, Inschieten van geweren (c.q. kara- [Febr. 1916. bijnen); Verhooging van schietvaardigheid en wijkingen, die ik verkreeg, waren 21 c.M. laag en 12 c.M. hoog; ik heb echter geen korrelmetingen gedaan, zoodat bij eenige proeven wellicht zou kunnen blijken, dat 20 hoogten voldoende waren. De bepaling, dat afvijling niet mag plaats hebben, zou natuurlijk opgenomen moeten worden. Bij beschadiging van vizierkorrel kan direct een nieuwe korrel van hetzelfde nummer worden aangebracht zoodanig, dat het mid delste trefpunt hetzelfde blijft, daar hij zoodanig wordt aangebracht, dat het verdeelstreepje aan de achterzijde v/d korrel (zie boven) correspondeert met het merkstreepje, dat reeds in het voetstuk (nok tot vizierkorrel) is aangebracht, terwijl de hoogte v/d korrel hetzelfde blijft (speciaal voordeel op posten en te velde). De bovenzijde van den handbeschermer mag tusschen vizier en grendel niet al te dicht onder de vizierlijn komen (bij standvizier). 4Daar waar de instrumenten het verplaatsen van het M.T.. toelaten tot op c.M. nauwkeurig op 50 meter afstand, is het mogelijk, dat een geweer, dat door een goed bokschutter (volgens SCHIETUITKOMSTEN BIJ DEN TROEP. Eene meting bracht mij de volgende cijfers aan: a. Ie geweer bovenbreedte korrel VA m.M. (grooter dan bij b). bovenbreedte keep VA lengte insnijding keep, langs een der zijden ge meten, 1M m.M. (kleiner dan bij b. 2e geweer: bovenbreedte korrel 1 m.M. (kleiner dan bij a). id keep VA lengte insnijding id. langs een der zij den gemeten 2 m.M. (grooter dan bij a). De richtmiddelen als bij het lste geweer lijken mij het beste toe. Ik zou zelfs zeggen, indien de bovenbreedte der keep 2 m.M. was en de lengte insnijding (langs een der zijden gemeten) 1J>4 m.M., dan zou nog spoediger en zuiverder gericht kunnen worden, zoowel door de goede, als door de middelmatige en slechte schutters. Ook het inschieten zou m.i. gemakkelijker en beter geschieden. 147 I. M. T. 1916. 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 25