Bokschutters, Inschieten van geweren (c.Q. KARA- [Febr. 1916. naschrift. Wat de spreiding der geweren aangaat, wilde ik nog gaarne het volgende onder de aandacht brengen Een loop wordt o.m. verwisseld, wanneer een goed bokschutter 10 schoten afgeeft op 50 M. afstand, en deze niet binnen een vier kant van 12 c.M. zijde kunnen worden gebracht, dan wel 8 hiervan binnen een vierkant van 10 c.M. zijde. Indien nu aangenomen wordt, dat ik met het geweer- waarmede door mij, zooals bovenvermeld, 5 schoten afgegeven werden binnen een vierkant van 2J4 c.M. zijde- 10 schoten binnen een vierkant van 4 c.M. zijde kan brengen, dan blijkt hieruit, dat de zijde van eerstbedoeld vierkant 3 maal zoo groot kan zijn, voor de loop wordt afgekeurd, of wat betreft de oppervlakte 9 maal zoo groot Wanneer men twee dergelijke schietbeelden met elkaar vergelijkt, dan is het verschil aanzienlijk, wat de dichtheid betreft. De vraag zou gewettigd zijn, of- indien de bokschutters werden, zooals ik ze wenschte- bedoeld vierkant met gereduceerd dient te worden tot een met 10 c.M. zijde, of, voor wat betreft de binnenste 8 treffers, tot een van 8 c.M. zijde. Nu zou ik ten slotte gaarne willen zien, dat eens een proef werde genomen met een serie van 10 geweren, waarvan 5 schoten binnen een vierkant van 2^i cM. zijde kunnen worden gebracht, die daarna gewoon blijven dienst doen bij den troep om na e gaan hoeveel tijd er toe benoodigd is, dat de spreiding verdubbelt verdrievoudigt, enz. tot ten slotte het geweer op de grens staat voor afkeuring, zonder dat hier speciaal de aandacht aan werd gewijd door bijv. aan de betrokken gebruikers te zeggen: „denk er om, dat zijn proefgeweren van de geweermakerschool, zorg er voor, dat er niets aan gebeurt, enz." Zoodoende kan er wellicht een beeld worden verkregen, hoe lang ongeveer een nieuwe loop bij de tegenwoordige wijze van geweer behandeling mee loopt, vöör hij in aanmerking komt voor afkeuring. Deze proef zou m.i. gemakkelijk te nemen zijn bij de geweer makerschool te Meester-Cornelis met een 10 tal gewcerioopen van een der Bataljons gelegerd te Weltevreden, die om het hal jaar of om de 4 maanden door een goed bokschutter werden beproefd. 149 bijnen); Verhooging van schietvaardigheid en SCHIETUITKOMSTEN BIJ DEN TROEP.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 27