SCHIETUITKOMSTEN BIJ DEN TROEP. de lucht boven het warm geworden vizier trilt, en bovendien niet noodig. Indien de bokschutter met deze 2 serie's voldoet aan de gestelde eischen, vermeen ik, dat alle door hem geschoten serie's kunnen worden vertrouwd, mits ook aan sub d en der door mij voor gestelde eischen wordt voldaan O. Hiervan kiest hij de beste Hit, b.v. een 15 tal, en deze 15 laat hij nu, na zich nog overtuigd te hebben, dat ze wel goed gestreken korrel kunnen nemen, met eenige beproefde geweren (nieuwe loop) twee afzonderlijke serie's (ieder voor zich, echter met hetzelfde geweer) op den schiet- tafel schieten op 50 Meter afstand. Indien nu de afwijking van die geweren bekend is, dan zal hij zonder veel moeite twee militairen (ook kader) kunnen vinden, waarbij èn de afwijking èn de dichtheid der schoten gunstig bleek. Deze twee wijst hij aan om de opleiding verder te volgen. (1) Bij nader onderzoek is mij nog gebleken lo dat bij het verplaatsen van den korrel het dikwijls voorkomt, dat de korrelinsteller een weinig los geraakt tengevolge van de trilling, ontstaan door het slaan tegen den korrel, en bovendien hierdoor verschuift (in de richting van den slag). Het gevolg is, dat de verandering aan den korrel foutief geschiedt, en is het dus noodzakelijk, dat dit voorkomen wordt door zoodanige verbe tering van de bevestiging van den insteller, dat deze zich niet meer kan verplaatsen, als hij eenmaal is vastgezet, ook al gaat dit dus slechts om eenige tienden van millimeters. 2e dat het noodzakelijk is, dat het aanbrengen van de veranderingen aan den korrel geschiedt onder nauwkeurige controle van den officier belast met het inschieten, hetgeen het beste in het wapenmagazijn zelf kan geschieden. De werkzaamheden zijn blijkbaar van dien aard, dat spoedig vergissingen worden gemaakt, indien ze door één persoon worden verricht, vooral indien veel geweren onder handen moeten worden genomen. 152 Febr. 1916.] Bokschutters, Inschieten van geweren (c.q. kara bijnen); Verhoogino van schietvaardigheid en

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 30