Onze Voorschriften voor de Veld-Telefonie. [Feta- 1916. eenige kennis van de beginselen der electriciteit en haar toepassin gen bijgebracht, onder die toepassing dan tevens te verstaan de telefonie en de kennis van de elementen. In het leerboek van de natuurkunde van C. van Buysen, dat aan de Cadettenschool gebruikt wordt, worden in 6 bladzijden druks 7 soorten natte elementen behandeld, die in de practijk van het leger nimmer voorkomen, terwijl ten slotte in ruim 6 regels ter loops de aandacht gevestigd wordt op de voor ons zoo belangrijke droge elementen. De tele fonie wordt iets minder stiefmoederlijk behandeld. Het ruim 310 bladzijden dikke boekwerk eindigt met een 10 tal bladzijden over tele- en microfonen en als slot daarvan een beschrijving van den stroomloop bij het toestel van Ericson. Deze algemeene kennis wordt voor de officieren der Infanterie voldoende geacht; niet alzoo voor de a.s. artilleristen en genisten. Zij zien aan de K. M. A. hun kennis van electrotechniek uitgebreid met het 103 bladzijden dikke boek van den Heer C. Krediet, waar van 5 bladzijden handelen over Militaire (sic) telefonie, terwijl de geleerdheid culmineert in de beschrijving van de electrische instal latie aan de K. M. A. Zijn de officieren op deze wijze voor hun taak als instructeur telefonist voorbereid, de voorschriften van de Bereden- en van de Vesting-Artillerie zullen de voor hen meest uitgebreide bronnen vormen om zich verder in deze richting te kunnen bekwamen. Verwacht mag dus worden, dat deze reglementen uiterst zaakkundig zullen zijn samengesteld, opdat zij tevens een leidraad zullen vormen voor het onderricht aan het personeel, dat met het gebruik en het onderhoud van de telefonen is belast. Bij de samenstelling van het Voorschrift op den Telefoondienst van de Vesting Artillerie (uitgave 1912) schijnt inderdaad de bedoe ling voorgezeten te hebben om een soort handleiding te geven voor hen, die nog niets van electriciteit afweten, het Handboek voor de Bereden Artillerie, Hoofdstuk I (uitgave 1913) behandelt meer zakelijk de inrichting, het gebruik en het onderhoud van het bij ons in gebruik zijnde telefoonmaterieel. In eerstgenoemde handleiding wordt in de eerste plaats getracht het wezen van de electriciteit te verduidelijken door eenige voor beelden, die ook wel in leerboeken gevonden worden en die den leerling meer den indruk geven met een soort magnetisme te doen 155

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 35