Febr. 1916.] Onze Voorschriften voor de Veld-Telefonie. te hebben, dan dat ze hem een duidelijk begrip van de electrische verschijnselen bijbrengen. Van hetzelfde thema uitgaande, worden achtereenvolgens de geleiders en de begrippen positieve en negatieve electriciteit verklaard. Zoo wordt verteld, dat het wrijven van een glazen stang met een zijden doek positieve electriciteit en het wrijven van een harsstang met een kattevel negatieve electriciteit te voorschijn roept, maar overigens hebben alle lichamen even veel positieve als negatieve electriciteit, die eikaars werking ophef fen. Alle lichamen zijn dus neutraal. Na deze verklaring van de eerste beginselen der electriciteit worden de elementen en batterijen behandeld. Met vette letters staat het volgende gedrukt omtrent het samenvoegen van elementen tot batterijen: Normaal behooren de elementen naast elkaar te worden verbonden, d.w.z. dat de gelijknamige polen der elementen met elkaar in ver binding staan. Wordt hierdoor geen voor het beoogde doel vol doend sterke stroom verkregen, doordat in den buitenketen een abnormaal groote weerstand bestaat, of doordat de elementen min of meer zijn uitgewerkt, dan moeten de elementen achter elkaar worden verbonden. Deze wijze van schakeling geeft den sterksten stroom, maar tast de elementen het meest aan." Ik veronderstel, dat het de bedoeling van den samensteller is geweest hier algemeene regels voor het gebruik van elementen te stellen, dus dat hij niet speciaal onze gebruikelijke batterijen van 2 droge elementen op het oog heeft gehad, te meer waar dit hoofd stuk de electriciteit in het algemeen tracht te behandelen. Hoe men de zaak echter ook beschouwt, het blijft fout. Wat bedoeld wordt met het woord „normaal" is onbegrijpelijk, maar afgescheiden hiervan wordt het vraagstuk van het samenvoegen van elemen ten tot batterijen beheerscht door de volgende beginselen en formules. De wijze, waarop elementen tot een batterij geschakeld moeten worden, is in hoofdzaak afhankelijk van den inwendigen weerstand van de elementen en |den uitwendigen weerstand van de geheele keten. Nemen we aan, dat van n elementen p achter elkaar zijn gescha keld, dan zijn er dus j q groepen naast elkaar geschakeld. Noe- 156

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 36