Onze Voorschriften voor de Veld-Telefonie. [Febr. 1916. een contactplaat A is aangebracht, welke plaat door een isoleering B van de doos is gescheiden. Een geisoleerde draad C verbindt die plaat met de omwinding van een electromagneet D, welke omwin ding verder doorgaat naar de geisoleerde plaat E met contactstift F. Aan de doos is niet geïsoleerd verbonden de veer G (in wer kelijkheid 2 veeren), waaraan een weekijzeren kern H, terwijl verder aanwezig zijn een regelingsschroefje I en een contactveer K, die op de gewenschte lengte kan worden uitgetrokken. Uit de schets blijkt reeds direct, dat de gevoeligste regeling ont staat, indien eerst de schroef I zoover naar links wordt gedraaid, dat contact bij F wordt verbroken. Wordt daarna het schroefje teruggedraaid, totdat contact gemaakt wordt, dan heeft men bij de minste aantrekking van de kern H naar de electromagneet ver breken van het contact en dus werking van het instrument. De ruimte, die in dit geval tusschen de electromagneet en de weekij zeren kern overblijft, moet dus nu zoo groot zijn, dat elementen van nog juist voldoende sterkte den brommer in beweging brengen, zwakkere elementen daarentegen niet. Deze tusschenruimte hangt af van den stand van de weekijzeren kern H ten opzichte van de veer G of van den stand van de con tactstift F ten opzichte van den electromagneet. Waar nu de geheele inrichting is besloten in een doosje, dat zeer eenvoudig geopend kan worden en de genoemde afstanden door verbuigen met de hand of een klein willekeurig hulpmiddel gemakkelijk gewijzigd kunnen worden, daar spreekt het reeds van zelf, dat men de uitkomsten van die instrumenten niet al te zeer zal kunnen vertrouwen. In hoeverre bij de uitgezonden elementbeproevers aan den bovenge- noemden eisch bij uitzending reeds is voldaan, kan door mij niet worden nagegaan. Bovendien moet natuurlijk worden aangenomen, dat alle uitgezonden elementbeproevers bij ontvangst uit Europa nauwkeurig zijn nagegaan en geregeld. Dat het echter niet eenvou dig is, deze instrumenten voldoende gevoelig te maken spreekt van zelf, maar wel eigenaardig is het, dat het reglement in het geheel niet spreekt van het regelen van de instrumenten met behulp van het regelingsschroefje. Wordt dit schroefje nl. te veel naar rechts gedraaid, dan zal niet alleen de weekijzeren kern verder van den magneet afkomen, maar ook de veer harder tegen de contactstift drukken, zoodat grootere stroomsterkte vereischt wordt om het 161

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 41