Febr. 1916.] Onze Voorschriften voor de Veld-Telefonie. brommen te veroorzaken. Dat de regeling bij den troep alles te wenschen overlaat, is dan ook zeker, en te verontschuldigen, omdat de gebruikers niet op de hoogte kunnen zijn. Indertijd werden door mij 3 elementbeproevers onderzocht, die bij een klemspanning van 1.1, 1.3 en 1.6 volt (gemeten op de voren- omschreven wijze met een kleine zakvoltmeter) eerst werkten. De oorzaak hiervan lag in de onvoldoende regeling door middel van het regelingsschroefje. Het is duidelijk, dat op die manier elementen, die nog van meer dan voldoende sterkte zijn, kunnen worden afgekeurd. Maar zelfs, al heeft de regeling zoo nauwkeurig mogelijk plaats gehad, dan is niet aan te nemen, dat op den duur de stand van de kern H ten opzichte van de veer G niet zal veranderen. Het instrument is nl. zoo gevoelig, dat bij goede regeling, indien het horizontaal gehouden wordt, het reeds ontregeld is, als het in vertikalen stand met F naar boven wordt gebracht. Dit is logisch, omdat dan de vrij zware kern H met het geheele gewicht hangt aan het veertje G en dit dus van de contactstift F wordt afgetrokken. Heeft de regeling nu opnieuw in dezen stand plaats, dan werkt de brommer niet als men het instrument omkeert, omdat de kern H dan door zijn gewicht verder van den magneet afgetrokken wordt. Blijkt hieruit, dat het instrument niet zeer gevoelig kan zijn, nage gaan zal moeten worden, in hoeverre dit van practisch belang is, en of niettegenstaande dit euvel toch nog met voldoende nauwkeurig heid een goed geregelde elementbeproever van nut kan zijn. In ieder geval zou regeling zoo nu en dan door een officier of technisch geschoold militair moeten plaats vinden, daar op den duur ondanks het zekerheidsmoertje ontregeling niet is uitgesloten. Indien blijken mocht dat de elementbeproevers zelfs voor de practijk niet betrouwbaar zijn, dan zal men de elementen op andere wijze moeten onderzoeken. Men kan dit op 2 manieren doen en wel: lste door stroommeting, 2de door spanningmeting, waarbij op den voorgrond moet staan, dat de sterkte van elementen, die nog juist voldoende stroom leveren, empirisch is bepaald. 1) Deze instrumenten werden bij den troep gebruikt. Het afkeuren van de elementen zal dus wel niet steeds geschied zijn, als dit noodig was. 162

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 42