Onze Voorschriften voor de Veld-Telefonie. [Febr. 1916. Ad 1ste In de eerste plaats zal moeten worden uitgemaakt, welke kabellengte als maximum voor een verzekerde werking moet worden beschouwd. Uit de toebehooren van de P3*™31116'^0"6" z°" opgemaakt kunnen worden, dat per telefoon op 3000 M. kabe gerekend moet worden; het reglement zwijgt echter over de belangrijke vraag, die ieder telefonist zich moet stellen, wat is de maximum kabellengte, waarop zeker gerekend moet worden. Dan moet worden bepaald, welke stroomsterkte nog juist vol doende is om de telefonen en de microfonen, alsmede de brom merinrichtingen, behoorlijk te doen werken. Dit kan op zeer een voudige wijze geschieden, door bv. 2 veldtelefonen te verbinden aan de te voren vastgestelde lengte aan kabel en dan in de e e- mentketen te schakelen een gevoelige stroommeter. De stroom za dan te klein zijn om gebruik te maken van een ampèremeter; waarschijnlijk is een milli-ampèremeter voldoende, dan wel een galvanometer als in den handel gebracht wordt door de firma Hartmann und Braun te Frankfort a/M., welke toestellen 3 klemmen hebben, omdat er 2 windingen aangebracht zijn, nl. een korte omwinding van dik draad, voor zuivere metingen en een wikkeling van veel dunne draden om stroomen te meten tot 0,0001 Ampère- (0.1 milli-ampère). Door een weerstand in de genoemde keten bij te schakelen en deze te vermeerderen en te verminderen en de proeven te herhalen met verschillende toestellen, nieuwe zoowel' als oudere, kan op deze wijze een indruk gekregen worden van de grootte van den stroom, die noodig is om de toestellen naar behooren te doen werken. Dat zulke proeven gehouden moeten worden door personeel, dat volkomen op de hoogte is van het materieel en dat zoo noodig kleine herstellingen kan uitvoeren en bij haperingen direct de gebreken weet te vinden, is een van zelf sprekende eisch. Is dit vastgesteld, dan moet de weerstand van de microfoonketen worden bepaald. De grootte van dezen weerstand kan door mij niet worden geschat; is ze evenwel grooter dan 500 Ohm, dan kan gebruik gemaakt worden van een zg. isolatiemeter (galvanoskoop) die bestaat uit een galvanometer, waarin galvanische elementen geplaatst zijn, die een tamelijk constante spanning geven. Dit toestel is echter niet geschikt voor het meten van kleine weerstanden, waarvoor gebruik gemaakt moet worden van een brug van Wheatstöne. 163? I. M. T. 1916. 11.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 43