Febr. 1916] Onze Voorschriften voor de Veld-Telefonie. Zijn op deze wijze voor eens en voor altijd vastgesteld: a. de minimum stroomsterkste, die de toestellen normaal doet werken en b. de weerstand van de microfoonketen, dan wijst zich voor het onderzoek van de elementen de weg van zelf. Willen we nl. de sterkte van de batterijen nagaan, dan kan gebruik gemaakt worden van een standaard weerstand gelijk aan den ad b genoemden verminderd met den weerstand van den te gebruiken stroommeter (die altijd zeer klein is) en van een een- voudigen stroommeter, als voren reeds is aangegeven. Worden deze weerstand en de stroommeter dan direct tusschen de polen van de te onderzoeken elementen ingeschakeld, dan moet de uit wijking minstens de ad a genoemde aflezing geven. Dit is als regel echter niet voldoende, als men als minimum eisch aan de elementen stelt, dat 2 goedgekeurde elementen met gelijke E M. K. en weerstand voldoende stroom moeten leveren, immers kan het bij vorenbedoelde beproeving voorkomen, dat een element niet aan dien eisch voldoet, maar dat de batterij krachtig genoeg is, doordat het andere element voldoende spanning overschot levert; m.i. wordt echter terecht aan vorenbedoelden eisch vastge houden. Nemen we 2 elementen als vorenbedoeld van minimum sterkte achter elkaar geschakeld, dan is Voor het beproeven van een element is het dus voldoende gebruik te maken van een standaard weerstand gelijk aan de helft van dien ad b genoemd, verminderd met den geheelen weerstand van den galvanometer. Dezelfde aflezing moet dan als eisch worden gesteld. Is deze methode geschikt voor het laboratorium, dan wel als eerste proefneming ten einde nadere ervaringen te verkrijgen omtrent de inrichting van de toestellen en de verhouding tusschen weer standen en stroomsterkten, voor de practijk zal intusschen de ad 2de genoemde methode beter voldoen. Echter moet in het oog worden gehouden, dat het onderzoek van telefoonmaterieel nu 164 E ri Yi ru

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 44