Onze Voorschriften voor de Veld-Telefonie. [Febr. 1916. eenmaal niet eenvoudig is en dat overdreven eenvoud te eischen even dwaas is, als van een snelvuurkanon te verwachten, dat het even soliede zal zijn als een voorlaadvuurmond. Voor de methode ad 2de bepaalt men op voren omschreven wijze ook de weerstand van den microfoonketen en maakt daarna gebruik van een voltmeter, die bv. 1/49 van den weerstand van die keten heeft. Alsdan gaat 1/50 van den stroom door den voltmeter, indien deze op de juiste wijze wordt ingeschakeld, dus niet direct in den hoofdstroom, maar direct aan de klemmen van het element parallel aan den hoofdstroom. De klemspanning E' wordt dan tot ongeveer 2% nauwkeurig afgelezen; voor een batterij van 2 elementen weer achter elkaar geschakeld volgens 2E H -j- ru Wil men de sterkste van een element cöntroleeren volgens E r, -f- 2 ru dan kan dit geschieden door 1 element te verbinden aan de micro foonketen van 2 parallel geschakelde toestellen, waardoor de weer stand op de helft wordt verkleind. De voltmeter moet dan op on geveer 4% nauwkeurig minstens dezelfde aflezing voor de klem spanning geven, als voor een batterij als minimum werd bepaald. Voor dit eenvoudige onderzoek is dus alleen een kleine voltmeter noodig, die in zeer gemakkelijke zakmodellen (horlogevorm) in de electrotechnische ateliers kunnen worden vervaardigd. Bij bestelling van die voltmeters moet dus de weerstand en de maximum aflezing worden opgegeven (een aflezing, die waarschijnlijk heel anders zal zijn dan 0,6 Volt.) Bij het nemen van proeven zal wel blijken in hoeverre vorenstaande theoretische beschouwingen nog wijziging behoevenworden de «lementen echter op dergelijke wijze nagegaan, dan zal meerdere zekerheid bestaan, dat ze niet lichtvaardig als uitgewerkt worden afgekeurd. De inleiding eindigt met de verklaring van de beginselen van inductiestroomenwaarom echter een transformator, of zooals men het in de telefonie noemt een inductieklos wordt aangebracht, wordt slechts op zeer duistere wijze behandeld, door te spreken van sterke 165

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 45