De aanval door de eerste stormcolonne enz. [Febr. 1916. 1. Algemeen overzicht over den toestand ten tijde van den stormaanval. De 24ste brigade infanterie hield het tweede vak van het midden1 der door de 18de divisie ingenomen stelling bezet; rechts had zij: verbinding met de Britsche troepen, links met den linkervleugel der divisie. Het 48ste R.I. stond tegenover schans Taitochin-Oost, het 56ste R.I. tegenover de middenschans. De algemeene aanval op de stelling van Tsingtao was begonnen op den 31sten Oct:, den dag, waarop de geboortedag van Z.M. den Keizer herdacht wordtHet 56ste R.I. was met zijn Ilde en lilde bat. 2) in den nacht van 5 op 6 Nov. tot een tiental meters van de doorloopende ijzerdraadver sperring genaderd en in deze stelling werden de noodige toebereid selen voor den laatsten sprong genomen, in afwachting, dat het gunstige oogenblik daartoe gekomen zou zijn. Den 6den Nov. ontvingen wij 3) geen geschutvuur van den vijand en ook overi gens meenden wij eene zekere matheid in zijn optreden op te mer ken. In den avond van denzelfden dag gelukte het onzen genie patrouilles twee doorgangen, ongeveer ICO M. van elkander verwij derd en elk 5 M. breed, te maken in de doorloopende versperring en" in de versperring rondom de middenschans, zonder door den vijand gestoord te worden 4). Het tijdstip scheen dus gunstig voor den laatsten sprong en wij mochten deze gelegenheid niet onge bruikt voorbij laten gaan. De commandant van het Hide bat. wendde zich diensvolgens tot den regimentscommandant en deze verkreeg van hoogerhand machtiging om den stormaanval te wagen. Alzoo zond het 56ste R.I. te 1 u.v.m. van den 7den Nov. de eerste storm colonne uit tegen de middenschans, welke eenigen tijd later door 1) Op den 31sten Oct. begon de algemeene beschieting; het terrein- winnen was reeds den 26sten t.v. begonnen. Zie E.B. blz. 42 e.v. 2) De 24ste brigade had 1 bat. inf. moeten afstaan voor de algemeene reserve en een ander bat. had de brigadecommandant tot vakreserve bestemd. Elke regimentscommandant beschikte dus over niet meer dan 2 bat. 3) D.w.z. het 56ste R.I., waartoe de schrijver behoorde. 4) De bij het stuk gevoegde schets geeft in het algemeen denzelfden vorm voor de middenschans als de schets behoorende bij de E.B. De ver houding tusschen de afmetingen zijn echter niet dezelfde. De schets van E.B. is afkomstig van het IVde B.G- 169

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 49