MIDDELSTE FORT VAN DE STELLING VAN TSINGTAO. [Febr. 1916. nemen en zijn ook dezen niet meer, dan zult Gij met vereende krachten den strijd tot den laatsten man voortzetten. „Het is verboden de geweren te laden; ziet Gij den vijand tegen over U, attakeert hem dan met de bajonet. „Zoodra de grenadiers een vijandelijken mitrailleur tegenover zich zien, zullen zij dadelijk hunne granaten werpen en Gij zult van de ontploffingen gebruik maken om U met -de bajonet op den vijand te storten. „De grenadiers zullen de eer hebben aan het hoofd onzer colonne te gaan; laten zij, die deze taak op zich willen nemen, vóórkomen!" Allen gaven zich op voor het werk met de handgranaten, zoodat de commandant der stormcolonne eene moeilijke keuze had; nu nog is hij onder den indruk van den vastberaden moed zijner man schappen. Nadat tien grenadiers aangewezen en elk van 3 hand granaten voorzien waren, sprak de compagniescommandant, kapi tein Yamamoto, de manschappen toe als volgt: „Weet, dat, indien Gij in een moeilijken strijd gewikkeld mocht worden, Uw compagniescommandant met de overige pelotons der compagnie zal toesnellen om U te versterken, wat er ook gebeu ren moge. Weest er van overtuigd, dat wij U nooit in den steek zullen laten, U nooit zonder nut zullen laten sterven". De bataljonscommandant nam hierna het woord en sprak het volgende: „De Keizer rekent U tot diegenen Zijner onderdanen, waarin Zijne Majesteit het meeste vertrouwen stelt. Reeds meermalen heeft Hoogstdezelve Zich verwaardigd een adjudant hierheen te zenden om naar Uw toestand te vragen, een aandoenlijk bewijs van toege negenheid, waarvoor wij niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Ka meraden, thans is het oogenblik gekomen, om door daden te toonen, hoe gevoelig Gij voor de tallooze weldaden Zijner Majesteit zijt. De wijze, waarop Gij Uwe opdracht zult uitvoeren, zal ons vaandel met nieuwen roem omstralen en niemand twijfelt aan den goeden uitslag van een aanval door mannen, bezield door eene toewijding en een moed als de Uwe." 1) De van handgranaten voorziene manschappen zullen, als weleer, in dit stuk grenadiers genoemd worden, 173

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 53