MIDDELSTE FORT VAN DE STELLING VAN TSINGTAO. [Febr. 1916. Ondertusschen waren ook wij niet onopgemerkt gebleven. Door onbekendheid met de inwendige inrichting van het werk waren vele manschappen verdwaald en het wederzijds aanroepen om el kander te herkennen verraadde onze aanwezigheid. Spoedig had de stormcolonne een wel onderhouden geweervuur uit het terrein tusschen de middenschans en Taitochin-Oost te doorstaan, terwijl haar uiterste rechtervleugel veel te lijden had van het vuur van een mitrailleur achter- en buitenwaarts van dien vleugel opgesteld. De 1ste groep ontving toen bevel zich door een aanval van dien mitrailleur meester te maken, hetgeen gelukte; de bedieningsman schappen zochten eene toevlucht in de nabijgelegen schuilplaats, waar zij door de 1ste groep gedurende het verdere gedeelte van den nacht in bedwang gehouden werd; het nemen van den mitrail leur kostte ons één man (gesneuveld). Middelerwijl hielden onze geniesoldaten zich bezig met het ver nielen van telefoon- en lichtgeleidingen, naarmate zij die ontdekten Toen zij het vertrek, waarin de dynamo opgesteld was, wilden binnendringen, werd de voorste man door een revolverschot gewond; de volgende man maakte den Duitscher, die het schot gelost had, met de geweerkolf onschadelijk en weldra was de dynamo tot stilstand gebracht, waardoor de geheele schans, tot groot nadeel voor de verdediging, in duisternis gedompeld werd. Het nakomen van Japansche troepen /werd er door vergemakkelijkt. Uit den aard der zaak waren de manschappen der stormcolonne min of meer dooreen geraakt en waren velen verdwaald, zoodat 1) Het is de vraag, of de geniesoldaten hierbij veel succes gehad heb ben, daar alle geleidingen natuurlijk behoorlijk ingegraven waren. Wel werden bij een bezoek aan de schans eenige doorgesneden geleidingen getoond, maar deze voerden naar posten achter de doorloopende versper ring. Hoopten de Japanners wellicht op grond van op slinksche wijze verkregen inlichtingen de ingegraven geleidingen te vinden Overigens verhaalt Nakamura zelf, dat eerst toen de telefoon in de bomvrij schuilplaats in de keel onbruikbaar gemaakt was, de gemeenschap van de middenschans met de buitenwereld verbroken was. Volgens een Duitsch ingezetene van Tsingtao zou de commandant van de middenschans, toen hij zijn benarden toestand bemerkte, om hulp getelefoneerd hebben, als gevolg waarvan de Duitschers hun vuur op die schans richtten, het geen Nakamura ook verhaalt. 177

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 57