te keer te gaan, waartoe zij zich buiten de schans opstelden. Weldra waren zij in een vuurgevecht gewikkeld met vijanden, die zij in noordwestelijke richting ontdekten, en hadden zij een aanval van 30 tot 40 man te doorstaan. Spoedig waren eenigen buiten gevecht gesteld, de munitie geraakte uitgeputzoodat de overblijvenden de munitie van de buiten gevecht gestelden moesten nemen en daarom besloot de commandant bericht van zijn kritieken toestand te zenden. Hij wees hiervoor drie ordonnansen aan. De gewonden weigerden door dezen medegenomen te worden, begrijpende, dat zij den or donnansen tot last zouden zijn en dus hen in de uitvoering van hunne opdracht bemoeilijken zouden. Alzoo bleven de sergeant Nakamura met 7 man achter, die weldra in een hevig handgemeen een roemrijken dood vonden. Een hunner had elf bajonetsteken. De commandant der compagnie, die de opdracht had de schans tot eiken prijs bezet te houden en met 2 mitrailleurs onder_ luitenant Fukuda versterkt was, slaagde er in alle tegenaanvallen van den vijand af te slaan en zoo bleven wij den geheelen nacht in de schans. Zoodra de middenschans in onze handen gevallen was, openden de andere verdedigingswerken, die tot dusverre gezwegen hadden, een hevig vuur op ons. Onze manschappen, die zich in de voorste aanvalssteiling bevonden, hadden daardoor in een oogenblik een tien tal dooden. De gemeenschap tusschen die voorste aanvalssteiling en de genomen middenschans werd niet dan met veel inspanning door middel van zandzakken verzekerd. 4. Slotopmerkingen. Eenige dagen ra den val van Tsingtao ontving ik last om een transport krijgsgevangenen naar Japan te geleiden en gedurende den overtocht kwam ik in aanraking met een Duitsch eenjarig vrijwilliger, die zich gedurende onzen aanval bevond in de schuil plaats op het voorfront. Van dezen vernam ik, wat zich destijds aan Duitsche zijde in de schans afgespeeld had, n.l. het volgende: In den nacht, waarin wij den aanval waagden, hadden de Duit- schers als veiligheidsmaatregel 4 posten op het voorfront uitgezet 1) Als dit waar is, wijst het op een buitensporig munitieverbruik, want de manschappen hadden 210 patronen per man medegenomen en dat ge durende den nacht. Maar wellicht hebben zij door veel schieten den in druk gemaakt van veel sterker te zijn dan zij in werkelijkheid waren. 179 MIDDELSTE FORT VAN DE STELLING VAN TSINGTAO. [Febr. 1916. I. M. T. 1916. 12.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 59