Febr. 1916.] De aanval door de eerste stormcolonne enz. en bovendien twee mitrailleurs gereed staan. Deze posten hadden de Japanners wel zien naderen, doch zij meenden eene onbedui dende patrouille te zien en verzuimden alzoo te melden, wat zij waargenomen hadden. Geheel onverwacht zagen zij eenige oogen- blikken later een groot aantal Japanners op den wal verschijnen, waarvoor zij de wijk in de schuilplaats namen. Het was toen al te laat voor tegenmaatregelen. Om uit de schuilplaats te komen, zouden zij onder het vuur der Japanners de trappen moeten beklim men om op den beganen grond te komen en de uitslag van eene dergelijke poging was niet twijfelachtig. Naar mijne meening is het eene ernstige fout, dat de Duitschers verzuimd hebben gedurende den nacht wachten, in plaats van enkele posten, op het voorfront uit te zetten. In de tweede plaats hebben de posten zich aan plichtverzuim schuldig gemaakt, hetgeen ten slotte tot den val van het werk geleid heeft. Zij hadden door vuur de nadering der Japanners door de doorgangen door de beide ijzerdraadversperringen zoolang kunnen vertragen, totdat de wacht uit de schuilplaats gekomen was en het voorfront bezet had. Dank zij onzen grenadiers, die met hun commandant, sergeant Nakamura, tot den laatsten man gevallen zijn, hadden onze manschappen, waaronder in de eerste oogenblikken verwarring heerschte, tijd om zich te verzamelen en onze compagniescommandant tijd om de noodige beschikkingen tot het afslaan van een tegenaanval te nemen. Eene vergelijking van beide voorvallen leert ons, dat het moreel van den troep een grooten invloed op den uitslag van eene operatie heeft en dat de militaire geest van het grootste belang is. Zonder de slapheid van de wacht op het voorfront te willen goed praten, moet worden bevestigd, dat het verlaten van het bomvrije lokaal onder mogelijk vuur van de Japanners hoogst moeilijk was. Het lokaal is diep ingegraven, zoodat de uitgang uitkomt op een soort portaal, dat door twee trappen verbonden wordt met de vuurstelling op het voorfront, zoodat het vuur van een paar man voldoende is om het verlaten van het lokaal buitengewoon moeilijk te maken. Maar in elk geval had de wacht het moeten beproeven; het vuur, dat de Japanners op haar geopend zouden hebben, had de bezetting in de bomvrije ruimte aan het keelfront gewaarschuwd, dat er iets gaande was en zij had dan tijd gehad om zich gevechts vaardig te maken. 180

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 60