Febr. 1916'J Het schieten op vliegtuigen met geweer vliegtuig naderbij komt of verder weg gaat, vuren met een vizier van 200 M. minder of meer dan de le vuureenheid, gebruikma kende van de vuurpauze's als vroeger. Opmerking. Deze schietregels, als gegeven voor de le vuureen heid t.o.v. een zich zijwaarts verplaatsend vliegtuig, gelden, voor wat betreft de keuze van het vizier, evenzeer bij het beschieten van doelen, geplaatst op hoogten, dan wel in laagten. Teneinde den gezichtshoek op eenvoudige wijze te kunnen be palen, plaatse men de rechter- of linkerhand met den rug der hand naar het rechter- (linker)oog gekeerd, een weinig terzijde van het oog, zóódanig, dat dit ongeveer in de horizontaal van den on derkant van den duim en in de verticaal van den pink ligt (zie figuuri). Ieder make voor eigen hand een soortgelijke schets. De groote waarde als strijdmiddel, toe te kennen aan de vlieg machine, zoowel in hare functie van waarnemer als in die van bommenwerper, naast mijne overtuiging der aan zekerheid grenzende kans van treffen bij gebruikmaking van vorenstaande schietregels, geven mij den moed deze mijnen kameraden ernstig aan te bevelen ter bestudeering, c.q. toepassing. Tot heden ontbreken in elk land schietregels voor deze vuur- soort, welke leemte, naast de algemeene onbekendheid met het feit, dat bij beschieting van doelen onder aanmerkelijke gezichts hoeken het vizier in toenemende mate moet worden verminderd, de slechte uitkomsten bij het beschieten van vliegtuigen in dezen oorlog moeten worden toegeschreven. Toelichtingen Wil men een doel treffen, b.v. op 2000 M. verticaal boven den schutter, dan is het duidelijk, dat hierbij de as der ziel in de verticaal moet vallen, hetgeen wil zeggen, dat men een schootshoek O zou moeten gebruiken. Moet datzelfde doel op gelijken afstand onder 85° getroffen worden, zoo zal het even duidelijk zijn, dat men hierbij een schootshoek van geringe grootte moet gebruiken en dat deze 184 MODEL '95, KARABIJN MODEL '95, MITRAILLEUR M '12 EN GEWEER-MITRAILLEUR MADSEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 66