Febr. 1916.J Het schieten op vliegtuigen met geweer MODEL '95, KARABIJN MODEL '95 MITRAILLEUR M '12 EN GEWEER-MITRAILLEUR MADSEN. voor het werpen van bommen eene snelheid van 60 a 70 K.M. per uur niet overschrijden. Aannemende, dat deze gemiddeld 65 K.M. per uur zal zijn, geeft dit eene snelheid van 18 M. per seconde. Fig. 3, geplakt op karton en uitgesneden langs de lijnen A B C D, geeft een contrölemaatje, waarvan het gebruik zich bij nadere be schouwing van zelf aanwijst, en dat de gelegenheid biedt de ge geven schietregels te toetsen. Bij dit toetsen verdient opmerking, dat de snelheid per seconde gerust met eenige M. vermeerderd dan wel verminderd mag wor den-hetgeen beteekent eene vermeerdering dan wel vermindering der snelheid met verscheidene K.M. per uur—zonder dat dit aan leiding geeft tot wijziging van de gegeven schietregels. Voorzeker bij het vuren van meerdere sectien, zal het vliegtuig zich eenige malen in den bundel bevinden. Voor het gebruik van den kogel M. '95 ter bepaling van den afstand tot het vliegtuig, is uitgegaan van eene breedte van het vliegtuig van 15 M. Zoowel voor kogel als duim worden deze geacht op een afstand van 65 cM. van het oog te worden gehou den, waarbij zij resp. aan het oog onttrekken een hoek van 10°/oo en 4C°/oo, waarover later. Uit een en ander moge blijken, dat onderscheidene factoren dusdanige verschillen kunnen opleveren, waarvan de berekening of meting, indien mogelijk, zeer veel tijd zou eischen, dat op wiskun stige zekerheid, in verband met den korten beschikbaren tijd, nim mer kans bestaat. Vorenstaande schietregels zullen zeker aanleiding geven tot vele vragen, die men zich zeiven heeft te stellen als: „maar hoe nu als 't vliegtuig niet recht op mij aankomt" of „in schuine strekking op onze schootsrichting weggaat?" „wat, als ons bekend is gemaakt, dat een eventueele vijand beschikt over vliegtuigen met eene vlucht van b.v. 12,40M. „van 20 M, „hoe bepaal ik den afstand, als het vliegtuig in schuine strekking t.o.v. onze schootsrichting voorbij trekt „wat, als ik het vliegtuig eerst waarneem, als dit reeds binnen den afstand van 12C0 M. is gekomen?" 188

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 70