de Telegraafafdeeling van de Legercavalerie. [Febr. 1916. lerie van de geconfedereerden in den Amerikaanschen burgeroorlog dergelijke toestellen aanwezig waren en dikwijls zeer veel nut afwierpen (De „History of Morgan's Cavalry" by General Basil Duke spreekt zelfs van een „pocket-instrument"). Genieofficieren zullen hiervoor wellicht een practische oplossing weten. Is een uitrusting als door mij aangegeven niet mogelijk, dan zou de bestaande uitrusting, die ik mij voor deze twee telegrafisten als volgt voorstel 1 telefoontasch, 1 batterijtasch, 2 X f 00 M. kabel, te zamen 17 K.G. wegende, moeten behouden blijven. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat alle telegrafisten ook dan door kneed moeten zijn in alles, de practische telegrafie betreffende, om hen voor de bediening van telegraaftoestellen op telegraafkantoren, waar geen burgerpersoneel meer aanwezig is, te kunnen gebruiken. Voldoende zou het m.i. verder zijn, dat slechts 6 K.M. kabel medegevoerd werd. Hierdoor zou de last van het pakpaard 94 K.G.) verminderd worden met 4 schijven, tot een gewicht van 12 K.G, hetgeen aan de bewegelijkheid van het pakpaard (ook is er minder kans op drukkingen!) zeer zeker ten goede zou komen. Het is m.i. een uitzondering, dat 20 K.M. kabel (zooals nu op 2 draagpaarden bij de afdeeling aanwezig is) zal moeten worden uitgelegd. Het telefoon- en telegraafnet in Indië, vooral in de streken, waar de L. Cav. moet optreden—uiteraard in de nabijheid van groote opmarschwegen—is zoodanig uitgebreid, dat de tele foonpatrouille van de Cavalerie alleen behoeft te rekenen op her stelling van eventueel door den vijand uitgevoerde vluchtige vernielingen. Het zij hier terloops opgemerkt, dat het vernielen van bestaande lijnen niet zoo eenvoudig is, als men zoo op het oog zou vermoeden en zooals dikwijls wordt aangenomen. Waar meerdere lijnen langs een weg loopen, zou men alle draden moeten doorknippen op verschillende plaatsen en de stukken wegvoeren. Het omhakken of middels springpatronen vernielen van de palen is onvoldoende zonder het doorknippen van de draden. Grondige vernielingen nemen meer tijd in beslag dan vijandelijke 193

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 77