Febr. 1916.] Eenige opmerkingen en voorstellen betreffende afdeelingen (laat staan patrouilles) er in verband met hun opdracht aan kunnen spendeeren, zoodat ik overtuigd ben, dat voor de aan te brengen herstellingen 6 K.M. kabel meer dan voldoende is. Het uitleggen van 20 K.M. kabel kost verder zooveel tijd, dat het de vraag is, of dit werk geacht moet worden in het kader te vallen van een technische afdeeling, die een integreerend deel uitmaakt van de Cavalerie, welker kracht voor een groot deel ge legen is juist in haar snelheid. Een klein voorbeeld moge aantoonen, hoe lang het duurt voor fen afdeeling, welke een kabel over dien afstand uit moet leggen, weder ter beschikking is voor een andere verbinding. De L.Cav. marcheert van A naar B. Bij F. is de toestand dermate geklaard, dat de CL aan de afdeeling opdracht geeft om A. met E. (20 K.M.) te verbinden. Hij zelf gaat met de L.Cav. door naar B. en laat te E. een relais achter. Als we dan aannemen, dat deze afdl. ook den volgenden dag op A. G. en E. blijft, dan moet zij na om welke reden dan ook op dracht te hebben gekregen om aan te sluiten, bij het begin van den derden dag (nemen we aan dat de L.Cav. op dien dag van C. naar D. marcheert) nog 80 a 90 K.M. afleggen om in D. aan te sluiten, waarbij we het vermoeiende oprollen van den kabel nog buiten rekening laten (voor het oprollen moet op niet meer dan 3 K.M. per uur gerekend worden). Daarbij kan met het pakpaard, zooals het nü bepakt is, niet al te snel gemarcheerd worden. Het mag dan ook vrijwel als uitgesloten beschouwd worden, dat de Cav. bij het verleggen van zijn commu nicatielijn nog over zij het ook een deel van - deze afdeeling zal kunnen beschikken. In zoo'n geval zou het m.i. raadzaam zijn de hulp van technische troepen in te roepen. Wil men het beginsel niet loslaten om ook zonder deze hulp een dergelijke lange lijn te leggen, dan zou op één der camions nog 6 K.M. kabel medegevoerd kunnen worden. Eenig reservematerieel zal in de toekomst toch in den bagagetrein 194 30 K.M. J F. A 10K.M. G kTk.m. B 30 K.M. C 30 K.M. E

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 78