Van Alles Wat. Febr. 1916.] Het is mij niet bekend in hoeverre deze korpsgeschiedenissen na 1869 bij het Departement van Oorlog zijn aangevuld, doch in alle geval blijkt uit genoemde Dag-Orde, dat, buiten die van het korps Genietroepen, meerdere korpsgeschiedenissen in de archieven van het Departement van Oorlog zijn te vinden. Red. Diet zoo somber. In het artikel „Vereenvoudiging van de Compagnies-Administratie" opgenomen in het December-nummer van 1915 schrijft de kapitein yan Gheel Gildemeester o.a: „Verder heeft de C. Ct. op soldij dagen nog te zorgen, dat hij „klein geld genoeg heeft, om zijne Compagnie te betalen, en als „hij dat niet van den een of anderen aannemer kan krijgen, moet „hij het maar op den pasar gaan wisselen, of dat laten doen, onder „zijne verantwoordelijkheid, natuurlijk, door een der gegradueerden." Afgescheiden hiervan, dat het verkrijgen van klein geld geregeld is bij circulaire van het Departement van Oorlog dd. 6 November 19C8 Ve Afdeeling 4e Bureau No: 4100/C. (opgenomen op blz. 1694 van deel II der bundel Algemeene Orders), zoodat het volstrekt niet noodig is bij den leverancier aan te kloppen of op de pasar te scharrelen, is het mij op 't oogenblik te doen om de (door mij) gecursiveerde woorden. In het begin van 1915 heeft zich te Soerabaia het volgende geval voorgedaan Een Compagnies-Commandant geeft op den dag van soldij-uitbe taling aan zijn sergeant-majoor een bedrag van f 300.— om dit aan 's Lands kas te gaan wisselen. De sergt-maj., die het op dat moment zeer druk heeft, vraagt aan zijn kapitein, of hij dat wisselen niet even door een Inlandsch korporaal mag laten doen. De Compagnies-Commandant keurt dit goed en de Inlandsche korporaal wordt met het geld weggestuurd. Nu zwijgt de historie er over, of onze vriend onderweg misschien een donkeroogige Sarina ontmoette, dan wel een kennis, die zoo'n prachtige gelegenheid voor een spelletje gokken wist, hoe het zij Korporaal Dingesdiwirio heeft 's Lands kas niet bereikt en is sindsdien niet meer bij de Compagnie terug gezien. De Kapitein in zak en asch: dacht evenals de heer v.G.G. dat hij natuurlijk verantwoordelijk was voor de verdwenen som. Hij waagde er echter een rekestje aan en gelukkig voor hem stelde het Legerbestuur zich op een ruimer standpunt. Blijkbaar werd overwogen, dat een Compagnies-Commandant in zijn Compagnie nog wel andere en belangrijker dingen te verrich ten heeft, die hem niet toelaten iedere vijf dagen een tijd bij den Algemeenen Ontvanger of den kwartiermeester met geld tellen zoek 218

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 112