Boefebeoordeeling en aankondiging Bet Vliegkamp. In het eerste nummer van „Het Vliegkamp" troffen wij eenige zeer lezenwaardige artikelen aan van de aviateurs en technici der Hollandsche luchtvaartafdeeling, eenvoudig gesteld, ontdaan van schadelijke geleerddoenerij. Zulke artikelen hebben voor ons, belangstellenden in Indië, bij zondere waarde, zij kunnen ons helpen betere begrippen over de aviatiek te krijgen, en de beoefening ervan ook h.t.l. ten goede komen. Benijdenswaardig is de opgewekte geest, die deze eerste proeve van het nieuwe tijdschrift ademt! Het geheel belooft te worden een voor deskundigen waardevol en voor outsiders interessant maandblad. V. flls KriegsSreimilliger in Tsingtau; door Otto Wiesinger, uitgege- Den door de Firma dlax üössler en Co ie Shanghai. De schrijver, Otto Wiesinger, koopman te Shanghai, nam bij het uitbreken van den oorlog vrijwillig dienst en werd na aankomst te Tsingtao als gewoon soldaat ingedeeld bij de 3de compagnie van het Oost-Aziatische Marinedetachement. Met zijne compagnie nam de schrijver deel aan de gevechten in het voorterrein; daarna vormden zijne compagnie en de 1ste van het Oost-Aziatische Marinedetachement de bezetting van destelling tusschen de schansen No. 4 en 5. Den 2den November werd hij wegens dysenterie in het hospitaal opgenomen, zoodat hij beslis sende gevechten niet medegemaakt heeft. Hetgeen hij daaromtrent mededeelt, weet hij dus niet uit eigen aanschouwing. Wat hij uit eigen ondervinding betreffende de gebeurtenissen gedurende het beleg mededeelt, geeft niet veel nieuws. Echter heeft het verhaal zijner lotgevallen een zekere waarde voor de beoordeeling van den geest van de bezetting, in het bijzonder van de man schappen in zijn peloton. Niet zonder belang is zijn verhaal, dat manschappen der Japansche verkenningspatrouilles zich meermalen als Chineesche marskramers of landbouwers vermomden om met mindere kans op ontdekking de Duitsche stellingen in het voorterrein te verkennen. Het is waar, dat schrijver van geen enkel Japansch militair eene dergelijke 252

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 146