Juli 1916 J Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. In „Een eenvoudig instrument tot het meten van afstanden en als „hulpmiddel bij de vuurleiding" bespreekt luitenant van Bennekom enkele eenvoudige hulpmiddelen bij het schatten van afstanden. Wel bestaan goede afstandsmeters, maar het Nederlandsche leger, zegt S heeft nu eenmaal het groote gebrek, dat het deze niet bezit. Dan maar gezocht naar hulpmiddelen. Hoewel bij het bepalen van den afstand ook gebruik kan worden gemaakt van de vizier korrel van het geweer, van bepaalde afmetingen van kogel en patroonhouder e d. beveelt S. aan het gebruik van een eenvoudig instrumentje, bestaande uit een houten omhulsel met een, dooreen groef daarin, verschuifbaar koperen liniaaltje. Op dit liniaaltje zijn verdeelingen van 0 5 en 0.65 m.M. aangebracht Zooals de lezer reeds begrijpt wordt dit instrument op 0.5 M, of wel op 0.65 M. (gewone armsleng e) voor l\et oog gehouden. Maar bij al deze hulpmiddelen moet er zich op het punt, tot waar men den afstand wil schatten, een voorwerp, cq. persoon, van bekende afmetingen bevinden en dat maakt de toepassine practisch, vooral op 't tegen woordige gevechtsveld, wel wat lastig. Een paar goede afstandsmeters per compagnie, al zijn ze dan ook duur, zijn beslist noodzakelijk. De commies bij het Departement van Oorlog R. H. Kroef geeft in deze aflevering het vervolg van zijn artikel „De staat van oorlog en de staat van beleg", waarbij, ter vergelijking met de reeds ver melde artikelen over den staat van oorlog, thans de artikelen be treffende den staat van beleg worden besproken. In een noot teekent S aan, dat bij het maken van de wet van 1899 blijkbaar alleen gedacht is aan een acute bedreiging van de in- of uitwendige veiligheid van het rijk en niet aan een toestand als de tegenwoordige. Nu sommige gedeelten van Nederland speciaal met het oog op den smokkelhandel in staat van beleg moesten worden verklaard, gingen er reeds spoedig stemmen op, zelfs in de He Kamer, dat de bevoegdheden van de militaire autoriteiten toch eigenlijk niet pasten bij den toestand. Maar een wet gedeeltelijk toepassen, gaat niet, merkte de Minister van Oorlog op. Als bijlage bij deze aflevering van Mavors valt te vermelden een wijzigingsblad op het Pioniervoorschrift voor de Infanterie, bevat tende de instructiën voor het gebruik van schokhandgranaten en van tijdhandgranaten. 794-

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 100