Ouerzicbf Dan eenige Buitenlandsche Tijdschriften. Revue militaire Suisse (Maart). Deze aflevering bevat het slot van het vroeger vermelde artikel over het Italiaansche leger. Schrijver vermeldt, dat de Italiaansche bergartillerie gesteund door licht geschut van de Marine een belangrijken invloed heeft gehad, bij de verovering der hooge bergstellingen. Waar de schrijver aan geeft, dat de uitwerking tegen loopgraven minder belangrijk was (hetgeen te verwachten was K.), is het opmerkerlijk, dat deze lichte artillerie dikwijls werd aangewend tot het vernielen van ijzerdraad versperringen, blijKbaar dus met succes. Het artikel, dat eenige regels over elk der wapens geeft, doet uitkomen, welke hooge eischen de oorlogvoering in de Alpen ook aan de genietroepen stelt, waar de aanleg van gemeenschappen met schier onoverkomelijke moeielijkheden gepaard gaat. De reusachtige hoeveelheid arbeid, die het 500 K.M. lange gevechtsfront eischte, had nimmer door de genietroepen alleen verricht kunnen worden. De andere wapens hebben zich echter merkwaardig goed aan de eischen der oorlogvoering in deze terreinen, ook wat pionierarbeid betreft, weten aan te passen. Na eenige waardeerende woorden aan het officierskorps te hebben gewijd bespreekt schrijver de discipline in het Italiaansche leger. Hij wijst er op, dat de eeuwenlange verdeeldheid van Italië van invloed is gebleven op den volksgeest, ook nadat de staatkundige eenheid was tot stand gekomen. De Lybische oorlog bracht een Réveil van het nationalisme; dit zal zich nu onder den invloed van dezen oorlog versterken. Hoewel het individualisme bij het Itali aansche volk sterk spreekt (gevolg van zijn verleden)valt de militaire tucht gemakkelijk te handhaven, gevolg eensdeels van de tact der officieren, anderdeels van de gewilligheid der soldaten, die zich zeer aanhankelijk toonen aan hunne meerderen. Dankbaar zijn zij, dat deze van hen niet eischen de stramme discipline, welke zoo geheel in strijd is met het Italiaansche karakter. De schrijver, die in zijn artikel meer een verheerlijking van het Italiaansche leger geeft, dan een critiek, besluit met de conclusie, dat zoowel volk ais leger in dezen oorlog hebben getoond, dat The- odoor Roosevelt zich vergiste, toen hij de Italianen plaatste onder die volken, welke den krijgshaftigen geest verloren. In een artikel „La Belgique et la neutralité suisse" uit de schrijver zijn vrees voor een afzonderlijken vrede tusschen België en de 798

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 104