Terrein voorstelling op kaarten. [Juli 1916. Vooral in Zwitserland wordt aan het zoogenaamde geologiseeren in de topografie meer en meer gewicht gehecht. J.M. Ziegler, die in 1842 het geografisch instituut te Winterthur stichtte, riep om zijne kaarten meer en meer te volmaken, niet alleen de mathema- thiek, techniek en kunst te hulp, maar ook de natuurwetenschappen en vooral de geologie, ja, is wat dit betreft, een baanbreker ge weest. Hij vond het als van zelf sprekend, dat men den uitwen- digen vorm van een berg niet juist kan weergeven, wanneer men geen denkbeeld heeft omtrent den inwendigen opbouw. Evenals een beeldhouwer zonder begrip van der. anatoinischen bouw van zijne figuren, eene natuurlijke groep kan leveren, moet ook de topograaf het beenderengestef van zijn terreinvormen onderkennen om een natuurgetrouw terreinbeeld te kunnen geven. ZIegler's idééën werden in 1896 door den topografischen dienst officieel overgenomen en het hebbende over de door professor A. Heim op de tentoonstelling te Bern in 1914 uitgestelde reliëf kaart van de Santisgroep, zegt kolonel Becker 2) dat, indien ko lonel Siegfried de vroegere chef der „Landestopographie" haar gezien had, zijne oogen hadden geglinsterd en hij niet evenals in 1879 gezegd zou hebben „es ist unverkennbar, dass Topographen, welche ein Verstandnis des Schichtenbaues der Gebirge besitzen, eine bessere Darstellung der Felspartien liefern können," maar „erst beim Eindringen in den Aufbau eines Gebirgsmassives, wie es nicht nur mit den geologischen Studium, sondern mit der direkten Nach- modellierung diesen Aufbaues erreicht wird, wird der Topograph über seine Aufgabe klar, in seiner Karte ein Bild der Natur zu geben." es doch eigentlich selbstverstandlich sein sollte, dass der, dessen Auf gabe es ist, die Oberflachengestaltung im Bilde wiederzugeben, auch unterrichtet ist iiber die Entstehung und den geologischen Aufbau der Erdoberflache, damit er dann die zufalligen Rauhigkeiten des Boden voii geologisch-charakteristischcn BodenVormen zu unt er scheiden irass. „Wat betreft deze aangelegenheid, wordt o.m. verwezen naar: Generaal Ber- thaut, Topologie, Etude du terrain; Rollin D. Salisbury en Wallace W. Atwood „The interpretation of topographic maps" en A. Heim „Mechanismus der Gebirgsbildung." 1) Die topographische Anstalt Winterthur und ihre Bedeutung für die Entwickelung der modernen Kartographie. 2) Die Schweizerische Kartographie an der Landesausstellung in Bern 11)14. 705

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 11