Terreinvoorstelling op kaarten. [Juli 1916. zoodoende instede van de doorsnede, een grooter deel van eene verhevenheid in teekening bracht. De relief- en panoramakaarten 2) buiten beschouwing latende, kan in den tegenwoordigen tijd het aangeven van de derde afmeting op kaarten ondergebracht worden in drie groepen 1. De methode der hoogtelijnen; 2. De schaduwmethode; 3. De kleurenmethode. 1. De methode der hoogtelijnen. Heeft men door meting de hoogte van verschillende punten be paald, dan wordt daardoor toch nog geen aanschouwelijk beeld van den verticalen vorm van het terrein verkregen, omdat de sa menhang tusschen- en de overgang van hoog tot laag, d.w.z, de hellingen, die van geen minder gewicht zijn dan de absolute hoogteverhoudingen, niet voldoende tot uitdrukking komen. De na tuur zelve geeft echter den weg aan, hoe de hellingen voor testel len, want in elk punt van het terrein treden twee richtingen ten opzichte van hunne helling duidelijk op den voorgrond; het is de richting, die het sterkste ten opzichte van het waterpasvlak helt, dus die welke vrijstroomend water volgen zal, en de richting, waarin men zich in het terrein kan bewegen zonder te klimmen of te dalen, dus de horizontale. 1) „La methode consiste a projeter ou a mettre en perspective le contour apparent des montagnes sur de petits plans inclines, rabattus ensuite, et confondus avec le plan horizontal". Memorial du dépot general de la guerre. 2) De reliëfkaarten zijn het eerst gemaakt in Zwitserland, „deren grossartige Gebirgswelt zur Herstellung solcher Modelle gewissermassen aufforderte.'' E. Gelcich und F. Sauter. „Le panorama donnera la configuration générale et spéciale d'un pays, l'aspect, les couleurs relatives, les hauteurs, les pentes a l'échelle de perspective aérienne.'' Panoramic militaire par le Capitaine P. A. C. (Bekroond door la Société de topographie de France). Eene interessante studie over panoramie getiteld „Le paysage militaire" komt voor in het „Journal des sciences militaires", 1901. 711

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 17