geen hoofdzaak maar moet vooral het karakter tot uitdrukking komen. De waarde der enkele meting wordt dus in hoofdzaak bepaald door het feit, dat door de afgeleide hoogten de hoogtelijn gevonden wordt, door welke de in beschouwing genomen terrein- vorm het best tot uitdrukking te brengen is, terwijl de vorm en ligging van de hoogtelijn afhangen van het karakter van de voor te stellen terreinformatie, zoomede van de onmiddellijk hooger, en lager liggende hoogtelijnen, waarmede zij steeds in verband moet staan. Bungelende hoogtelijnen zijn uit den booze. Het gaat niet om op zich zelf staande hoogtelijnen, maar om hoogtelijnen in onderling verband. Elke hoogtelijn moet zich aan de hooger en lager liggende aansluiten, elke door in-of uitbuiging aan gegeven vorm moet in de boven- of onderliggende hoogtelijn haar begin vinden, resp. voortgezet worden. 2) Deze onderlinge harmonie der hoogtelijnen en in verband daar mede hare conformiteit, is een der eerste eischen, waaraan elke topographische trancheteekening moet voldoen. 3) Generaal C. Ritter von Steeb, van 1895 tot 1901 Commandant van het militair geographisch instituut te Weenen, zegt dat de ter- reinteekening een portret van de gedaante van den bodem moet zijn, bij welks ontwerp de passer geen hoofdrol mag spelen en waar hij het heeft over fouten, die dikwijls gemaakt worden door beginners, merkt de Larminat op, dat in de teekeningen van begin ners, voor de lezers de continuiteit in het terrein dikwijls niet tast baar is voorgesteld. De eene hoogtelijn is in tegenspraak met de volgende. Iets te voren zegt hij 1. Ils traitent les fonds de vallée commes'ilsétaientdépourvusde 721 TeRREINVOORSTELUNG OP KAARTEN. [Juli 1916. 1) Kapitein D. G. Robinson heeft het in zijn „Memorandum on the use of the Plane Table for topographical purposes" over de methode „by con tours," waarbij de horizontale doorsneden in het terrein getraceerd wor den. Hij voegt er echter direct bij „It is a tedious and expensive process, and in the richest country, in the highest state of civilization, is not worth the expense 2) Dr. C. Koppe. 3) B. Schulze. 4) Die Kriegskarten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 27