Juli 1916. J Terreinvoorstelling op kaarten. verbinding van een bepaald aantal gemeten punten en lijnen vol gens de verkregen getallenwaarden, eene natuurgetrouwe en levendi ge terreinvoorstelling mogelijk is. Er moet meer topografisch dan topometrisch gewerkt worden. Na gereleveerd te hebben, dat het werktuigelijk opnemen geen groote moeielijkheden kan opleveren, zegt de Terreinleer, dat het opnemen van bergterrein een kunst is, die een levendig voorstel lingsvermogen eischt om bij het afwisselen van hoog en laag het karakter der landstreek te doorgronden en de metingen daarin met oordeel te verrichten. Een betrekkelijk klein aantal punten moet voldoende zijn om een groote uitgestrektheid in teekening te brengen; de kenmerkende eigenschappen van het terrein moet de opnemer weten op te sporen; van de punten, welke den vorm van het terrein bijzonder kenschetsen, bepaalt hij ligging en hoogte met eene juistheid, welke afhankelijk is van de nauwkeurigheid der door hem gebezigde instrumenten. Generaal de la. NoÉ, souschef van den Franschen Generalen Staf en directeur van den geografischen dienst, schrijft in de voorrede van „la Carte de France": „omdat voor de topografie kennis van de hoogere wetenschappen niet noodzakelijk is, is men licht geneigd te gelooven, dat ieder ontwikkeld persoon in staat is er iets goeds van terecht te brengen. Zulks is echter eene groote dwaling en niet het minst, wanneer de werkzaamheden betrekking hebben op uitgestrekte terreinen en op opnemingen op eene betrekkelijk kleine schaal. Want dan moet het oog van den topograaf zoo geoefend zijn, dat het ziet, waar voor een gewoon oog niets te zien is en deze geoefendheid wordt slechts verkregen na een lange praktijk. De topografie is meer kunst dan wetenschap." In de Manual of Surveying of India wordt gezegd: „het teekenen van bergen eischt de meest ernstige oplettenheid, het is verreweg het moeielijkste gedeelte van de terreinopneming." De Zwitschersche Kolonel Becker merkt op, dat de topografie eene wetenschappelijke werkzaamheid en eene kunst te gelijk is. De (1) Topometrie is een woord van den Franschen Kolonel Goulier, die het wil gebruiken voor kaarteeringen op groote schaal, waarbij alles genieten wordt. Het topografisch werk komt te pas bij kaarteeringen op kleiner schaal. Topos plaats, streek; graphein schrijven; metron maat. 724

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 30