Terreinvoorstelling op kaarten. [Juli 1916. eerste bestaat in de opneming van een door markante punten ge geven terreingeraamte, de laatste in de beoordeeling van de terrein- vormen en de voorstelling hiervan door teekenvaardigheid. Hoe grooter de bedrevenheid van den topograaf is, des te kleiner zal het aantal vaste punten zijn, dat hij noodig heeft om zijn terrein beeld te ontwerpen en zooveel te meer natuurgetrouw zal het zijn in vergelijking met de voorstelling, die door een beginner gegeven wordt. Von Zglinicki (later kolonel en chef van de kartographische afdeeling van de Pruisische „Landesaufnahme") acht het zeer drin gend noodig, dat de voorstelling van het terrein niet naar bepaalde standaardmodellen (schablonenhaft) mag geschieden, maar oordeel kundig doordacht moet zijn en teekent verder aan, dat de te berei ken resultaten in nauw verband staan met den natuurlijken aanleg en het artistieke kunnen van eiken topograaf op zich zelf. Teneinde het voorstellingsvermogen bij de kaartenstudie te hulp te komen, verdient het aanbeveling de terreinteekening in ver schillende richtingen te snijden door verticale vlakken en de doorsne den te construeeren, eerst door middel van teekening en vervolgens slechts in gedachte. De kromme lijn, volgens welke het terrein door een verticaal vlak gesneden wordt, is voldoende nauwkeurig in teekening te brengen, wanneer de punten bekend zijn, waarin de horizontale doorsneden door het verticale vlak gesneden worden. De vereeniging van die 1) Das Profil oder die Aufrisszeichnung ist ein leicht herzustellendes, wertvolles Hilfsmittel zur Auffassung des Reliefs der Erdoberflache, indem es langs der betreffenden Vertikalschnitte sowohl Höhen wie Böschungs- verhaltnisse, mithin die gesammte Reliefgestaltso ins einzelne gehend Oder so stark generalisiert als man wünscht aufs kleinste zu veranschaulichen vermag. R. Lehmann. Vorlesungen iiber Hilfsmittel und Methode des geo- graphischen Unterrichts. 725

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 31