Juli 1916.] Geschiedkundig overzicht van de hand- en vuist vuurwapenen SEDERT 1816 toe over om hunne vuursteengeweren te transformeeren tot percus siegeweren. De gunstige resultaten daarmede verkregen deden de Indische regeerinsj er toe besluiten de regeering in Nederland te verzoeken 1200 slaggeweren uit te zenden, aan welk verzoek in 1839 gevolg werd gegeven. Wel waren reeds vroeger slaggeweren in Indië in gebruik geweest, doch de daarmede verkregen resultaten waren zoo ongunstig, dat zij spoedig ter zijde werden gesteld. De bedoelde geweren z.g. slaggeweren met uitsteeksel wer den in December 1840 aangebracht en in gebruik gegeven bij 10 van de 12 bataljons, welke het leger toen telde. Bovendien werden nog 50 slaggeweren van nieuw model in ge bruik gegeven, welke op zijde voorzien waren van een buis tot berging der slaghoedjes. Met deze laatste geweren echter werden zeer spoedig, op grond van erkende nadeelen, de proefnemingen gestaakt. Met eerstbedoelde geweren werden vele en velerlei proeven ge houden, welke zoo goed slaagden, dat in Februari 1844 naar Ne derland werd gerapporteerd, dat het percussiesysteem in Indië dezelfde voordeelen opleverde als in Nederland en dat bovendien voor hier het bezwaar verviel van het moeielijk opzetten der hoed jes bij strenge koude. In dat rapport werd tevens vermeld, dat eerlang een voorstel zou worden gedaan om alle Silexgeweren te transformeeren, welk voorstel goedgekeurd werd. In September 1845 debarkeerde te Batavia het voor de trans formatie benoodigde personeel en den 17 November 1845 werd met de werkzaamheden een aanvang gemaakt aan de inmid dels te Meester-Cornelis gebouwde „Buitengewone Geweermakers winkel". In de koloniën waren toenmaals de navolgende vuurwapenen voorhanden: 24963 geweren voor het leger, waarvan 15154 in han den der Infanterie en sappeurs en de overige in de magazijnen; 8909 geweren bestemd voor de schutterij; 613 karabijnen (in ge bruik 123); 1362 pistolen (in gebruik 550), benevens eenige dubbel haken en jagerbussen. Van deze vuurwapenen volgen hieronder de voornaamste afme tingen en hunne (Nederlandsche) prijzen. 728

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 34