Juli 1916.] Geschiedkundig overzicht van de hand- en vuist vuurwapenen SEDERT 1816 dat dit kerngeweer gunstige resultaten zou geven en het gevolg was, dat in Mei 1853 machtiging verleend werd nog 10 soortgelijke geweren te doen aanmaken, waarvan er 8 bij den troep indienst zouden worden gesteld, terwijl de beide andere moesten worden opbewaard ter vergelijking met de uit Nederland te verwachten geweren met getrokken loop van het stelsel Minié. Eenige maanden na deze beslissing werd, in 1854, naar aanleiding van mededeelingen uit Nederland, dat aldaar en evenzoo in Frankrijk en Engeland aan het Minié-geweer algemeen de voorkeur boven elk ander stelsel werd gegeven, besloten de verdere aanmaak te staken en achtte men het niet wenschelijk nog meerdere proeven daarmede te nemen. Aan het opperbestuur werd nu om nadere inlichting gevraagd om trent de toegezegde geweren met getrokken loop en werd de mede- deeling ontvangen, dat nog in den loop van het jaar 1854 de beloofde toezending van ICO stuks kon worden tegemoet gezien. Deze geweren werden eerst in Mei 1855 ontvangen en bestonden uit drie verschillende soorten, onderscheidelijk van de fabrikanten Francotte te Luik, Malherbe te Luik en Stevens te Maastricht. Met bedoelde geweren werden proeven genomen, welke in het voordeel van het model Stevens beslisten. Van deze geweren wer den 1C00 stuks geëischt, echter voorzien van het walbus-of staart- slot, dat hier in Indië werd verkozen. Nadat de commissie, belast met de beproeving, een handleiding had vervaardigd, werd in Juni 1856 bij Gouvernements Besluit mach tiging verleend tot de tijdelijke oprichting eener Normaal Schiet school te Meester-Cornelis, met het doel om, in afwachting der uit zending, de noodige onderwijzers te vormen, teneinde de te ontvangen geweren al dadelijk bij het leger in gebruik te kunnen stellen. Inmiddels was uit Nederland de mededeeling ontvangen, dat in 1856 naar Indië zouden worden gezonden een infanteriegeweer met bajonet, een karabijn met bajonet en een walbus, alle achterlaad- wapenen van het stelsel Lardinois, met opdracht namens den Ko ning hiermede proeven te nemen. Na mislukte proeven met het geweer en de walbus te Meester- Cornelis werd een nieuwe beproeving bevolen, doch de resultaten bleven ongunstig en daar deze wapens ook nog vele constructie- 734

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 40