Juli 1916.J Geschiedkundig overzicht van de hand- en vuist vuurwapenen SEDERT 1816 Intusschen was in het begin van Juni de mededeeling ontvangen, dat, aangezien uit de rapporten van den Hoofdinspecteur der Draag bare Wapenen en van de Normaalschietschool in Nederland, betref fende het technisch onderzoek en de beproeving van het toegezon den Kuhngeweer, overtuigend bleek, dat het niet raadzaam kon worden geacht het stelsel Kuhn toe te passen op de geweren van het Indische leger, door het Opperbestuur ook geen machtiging kon worden verleend om 10.000 Indische tirailleurgeweren te transfor- meeren. De bedoelde rapporten werden in handen der commissie gesteld, met opdracht bij de verdere proeven bijzonder te letten op de aan gaande dat wapen en zijne munitie gemaakte bezwaren, opdat uit het verslag der commissie mocht blijken, in hoeverre de juistheid dier bedenkingen zich bij de beproeving in Indië had bevestigd. Van al wat zich gedurende den loop der proeven en oefeningen heeft voorgedaan, heeft de commissie een zeer uitvoerig verslag uitgebracht, waarin met de meeste gestrengheid en tot in de kleinste bijzonderheden melding is gemaakt van alle bezwaren, die gaande weg bij het stelsel waren ondervonden en hoe deze door den ont werper waren weggenomen. De commissie was eenparig van gevoelen, dat dit stelsel, zoowel in zijne toepassing op het getrokken infanterie-, als op het tirail leurgeweer, een uitmuntend transformatiestelsel was, dat de beide getransformeerde geweersoorten goede oorlogswapenen waren, en dat de patroon een zeer bruikbare oorlogsmunitie geacht moest worden, die in alle opzichten boven verwachting voldaan had. Na afloop dezer proeven werd op haar verzoek aan de com missie vergund een vergelijk te maken tusschen het Kuhngeweer en het bij de Marine in gebruik zijnde Snider-geweer, waarvan een viertal benevens 100 Daw-patronen door den Commandant der Zeemacht in Nederlandsch-Indië werden ter beschikking ge steld. De commissie kwam naar aanleiding der gedane proeven en on derzoekingen tot het besluit: Dat Snider's stelsel niet met voordeel op onze Indische wape nen was toe te passen; Kuhn's systeem degelijker en deugdelijker was en verre de 740

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 46