Juli 1916.J Geschiedkundig overzicht van de hand- en vuist vuurwapenen SEDERT 1816 voor het einde van het loopende jaar, terwijl het voornemen be stond in het begin van 1871 een gelijk aantal te doen leveren, zoodat gedurende dat jaar 12000 stuks konden worden tegemoet gezien. Binnen een paar maanden zou een drietal zoodanige geweren met toebehooren worden toegezonden, waarbij de noodige hulzen met slaghoedjes. De Minister verlangde intusschen opgave van het aantal geweren, dat voor de behoefte noodig werd geacht, aan welk verlangen voldaan werd door de mededeeling, dat toezending van 40.000 stuks werd verzocht. Tevens werd aangedrongen op een spoedige afscheping van het toegezegde drietal geweren, teneinde zoo spoedig mogelijk tot het bepalen der voor Indië geldende vizierhoogten voor be doeld geweer te kunnen overgaan. Van de verkregen uitkomsten zou daarna zoodra mogelijk mededeeling geschieden, teneinde vol gens die gegevens het merken der vizieren in Nederland te doen plaats vinden, aangezien voor dien arbeid in Indië geen voldoende middelen beschikbaar waren. Intusschen was kennisgave ontvangen van de sluiting van een contract voor de levering in het begin van 1871 van een compleet stel machines voor den aanmaak van metalen Beaumont-hulzen, benevens van een contract voor de levering van 2 millioen dier hulzen in 1870 en van een gelijk getal in 1871 ter voorziening in de eerste behoefle. Bovenbedoelde drie Beaumont-geweren werden in Mei 1871 aan gevoerd, doch het jaar liep ten einde, zonder dat de toegezegde scherpe patronen werden ontvangen, waardoor geen begin kon wor den gemaakt met het bepalen der vizierhoogten. In September van dat jaar werd van den Minister een schrijven ontvangen, houdende mededeeling van de afscheping van 480 ge weren met ongemerkte vizieren en werd opnieuw onder de aandacht van het Opperbestuur gebracht, dat in Indië de indeeling der vizieren niet kon plaats hebben. Met de toezending van geweren met ongemerkte vizieren werd doorgegaan; op het einde van het jaar waren daarvan 2400 stuks van uit Nederland naar de Koloniën verzonden. 742

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 48