Juli 1916.] Geschiedkundig overzicht van de hand- en vuist vuurwapenen SEDERT 1816 mededeeling ontvangen, dat de toezending van een 3C0-tal dezer wapens zoo spoedig mogelijk zou geschieden. Deze karabijnen werden in Februari 1881 ontvangen en in dienst gesteld bij de escadrons te Batavia, Soerabaja en Atjeh. De benoodigde karabijnen voor de bewapening der overige escadrons werden in 1882 aange vraagd. In Augustus 1884 was de bewapening van het Regiment Cavalerie met achterlaadkarabijnen (en revolvers) afgeloopen. In hetzelfde jaar werd bepaald, dat de bewapening van de Cavalerie der Legioenen en van de Lijfwachten-Dragonders in overeenstem ming zou worden gebracht met die van het Leger; op het einde van 1887 had deze wijziging in de bewapening haar beslag gekregen. Door de indienststelling van de karabijn M. 95, zou de Reming- tonkarabijn in 1898 nog maar alleen ingebruik blijven bij de 54 karabijnen sterke Cavalerie van het legioen van Mangkoe- Negoro. Om nu speciaal voor dit gering aantal karabijnen niet nog een afzonderlijk wapentype te behouden, werd besloten ge noemde Cavalerie te bewapenen met een karabijn, verkregen door van het geweer M. 73 den loop af te korten, waaraan dan tevens nog enkele wijzigingen van geringere beteekenis zouden worden aangebracht In 1899 1900 werden op overeenkomstige wijze geweren M. 73 getransformeerd tot Beaumontkarabijnen Infanterie, ten behoeve van de bewapening van sommige afdeelingen van het korps Gewa pende Politiedienaren, waarbij dit wapen thans algemeen in ge bruik is. Ballistisch staan de kortere Beaumontkarabijnen nagenoeg gelijk met de langere geweren van dat zelfde stelsel. Daar het noodzakelijk was de Cavalerie van betere schietwapens te voorzien en in 1873 bij een ingekomen voorstel tot reorganisatie in overweging was gegeven dit korps met den sabel en een revol verpistool te bewapenen, werd door de Indische Regeering aan den Minister van Koloniën verzocht om inlichting omtrent het bij de Cavalerie in Nederland in te voeren rovolverpistool en, om voor het geval in Nederland nog geen keuze mocht zijn gedaan, ter be- 1) De z. g. Karabijn Beaumont Cavalerie in 1914 vervallen. 744

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 50