Juli 1916.J Geschiedkundig overzicht van de hand- en vuist vuurwapenen SEDERT 1816 De beproeving dezer pistolen bij de verschillende wapens was in het begin van 1909 afgeloopen. In verband met de zeer gunstige uitkomsten werd door het Legerbestuur tot geleidelijke vervanging der revolvers door parabellums geadviseerd. In November 1910 werd bericht ontvangen, dat binnen korten tijd voor de verwapening der revolverdragenden Parabellumpistolen zouden worden uitgezonden. De eerste bezending werd in Mei 1912 uit Europa ontvangen en met de inmiddels vervaardigde lederwerken geleidelijk in dienst gesteld bij de Bereden Artillerie, de Cavalerie en den Trein. Zeer spoedig zullen alle korpsen van het leger bewapend zijn met het nieuwe pistool en zullen de revolvers, naarmate zij be schikbaar komen, verstrekt worden aan andere departementen. Medio 1890 werd door het Legerbestuur uitzending verzocht van eenige repeteergeweren van verschillende stelsels. Het Opperbestuur vond het echter verkieselijker in Holland een commissie te benoemen tot bestudeering van het geweervraagstuk voor Indië, om nadat uit de vele stelsels een keuze zou zijn gedaan, een zeker aantal naar Indië te zenden. In 1894 werden uit Nederland 40 Mannlicher karabijnen van een kaliber van 6,5 m.M. ontvangen, waarvan 30 stuks bestemd waren ter beproeving bij de Cavalerie en 10 stuks voor baan-en trefkans- bepaling. De beproeving is geschied overeenkomstig de adviezen van de commissie belast met de bestudeering van het geweervraagstuk en de overeenkomstige aanwijzingen als voor de beproeving van het geweer van dat kaliber waren verstrekt. De bevolen proefnemingen waren naar wensch geslaagd en ter zelfder tijd was door een daartoe aangewezen commissie ook de baan en de trefkans van deze karabijnen bepaald. Ook voor de empirische baanbepaling bij het geweer van 6,5 m.M. was een dergelijke commissie benoemd, die eveneens in 1894 met haar taak gereed kwam. Voor de bewapening van het Indische Leger met repeteergéweren en karabijnen van 6,5 m.M. werden noodig geacht 40.000 geweren en 1150 karabijnen. 746

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 52