IN GEBRUIK BIJ DE NEDERLANDSCH-lNDISCHE LANDMACHT [Juli 1916. en bij de Korpsen daar buiten. Uit Nederland werd bericht ontvangen, dat op de Indische be grooting voor 1896 de noodige gelden waren uitgetrokken voor de aanschaffing van: 95C0 stuks geweren voor de Infanterie, en 500 karabijnen voor de Cavalerie. Doordat voor Indië een ander vizier noodig geacht werd dan het Nederlandsche, werd de uitzending der voor Indië bestemde wapens vertraagd 'n het begin van Juni 1897 had de eerste aanvoer plaats van geweren M. 95 met daarbij behoorende verwisselstukken. Spoedig daarop volgende andere facturen, zoodat op het einde van dat jaar 35374 van die geweren in Indië aanwezig waren. Het bleek, dat men bij den aanmaak in het groot rekening had gehouden mét de klachten, welke vroeger aan het Opperbestuur van uit Indië waren gerapporteerd, en dat bovendien vele verbeteringen waren aangebracht. Na ontvangst der eerste aanvoeren werd de indienststelling bij de veldtroepen op Atjeh bevolen, den 18 Juni werden de eerste geweren naar Atjeh verscheept. In 1898 werden totaal 1493 karabijnen aangevoerd, waarvan de eerste 500 stuks van uit Nederland rechtstreeks naar Oleh-leh waren verscheept voor verwapening van het korps Marechaussee. In de maand April kreeg ook de verwapening van de Cavalerie haar be slag, terwijl op het eind van het jaar mede de Lijfwacht-Dragonders de nieuwe wapening ontvingen. Al spoedig na indienststelling der karabijnen bij het korps Ma rechaussee bleek, dat het wapen voor deze troepen eenige verandering behoefde; nog in hetzelfde jaar werden de noodig geachte wijzigin gen aangebracht. De getransformeerde karabijnen werden genoemd karabijnen Mar., de bestaandekarabijnen Cav. 2). Met de indienststelling der geweren werd geregeld doorgegaan en in 1839 was de verwapening der korpsen van het leger afgeloopen. Van de korpsen buiten het leger zijn later nog de barissans en een gedeelte der schutterij verwapend. 1) In 1897 werd een commissie benoemd om opnieuw de baan van het geweer M. 95 te bestudeeren, welke hare taak in de maand November aanvaardde. 2) In 1912 voorzien van een bajonet. 747

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 53