Juli 1916.] Het schieten van onze Infanterie. bestaat er kans, dat iedere sectie 5 scherpschutters vóór den vijand brengt. In den modernen oorlog zijn talrijke opdrachten voor scherp schutters: officieren - waarnemers - doelverkenners - mitrailleurs- enz. 23. De verdere opleiding van de scherpschutters moet korpsgewijze plaats hebben onder zich daartoe bijzonder eigenende instructeurs, zoo mogelijk buiten het aangelegde schietterrein en steeds ge paard met afstand schatten. 24. De verbetering van de schietvaardigheid van het Hoofdwapen is zeer urgent. Toelichtingen. ad. 1. Het I.M.T. van 1914 geeft een interessanten kijk op de schietvaardigheid van de Infanterie op Java. Daarin komen blijk baar van bevoegde zijde eenige gegevens voor naar aanleiding van de in Juli van dat jaar gehouden S.S. proef. Aan eene dergelijke proef nemen volgens £5 S.V. alleen zij deel, die bij de indivi- dueele schietoefeningen voortdurend goede „uitkomsten krijgen. Van de 10.600 geoefende geweerschutters werden er door de comp-comm. 1200, of slechts 12 °/0 aangewezen voor deelname: dat is reeds een zeer bedenkelijk teeken. Wanneer men nu verder weet, dat de proef bestond uit 2 oefenin gen, waarbij geëischt werd, dat de a.s. scherpschutter al zijne schoten moest brengen binnen eene schijf, die over 4.8 resp. 4.5 maal de normale spreiding ruimte liet, en dat het o.a. in de garnizoenen Tjimahi Bandoeng slechts aan 2 schutters gelukte aan de eerste oefening te voldoen, terwijl er niemand slaagde voor het 2e gedeelte, dan kan men gerust aannemen, dat in Juli 1914 van onzegeheele Infie slechts een hoogst enkele S.S. is kunnen jworden. De ingewij de, van wien hierboven sprake is, heeft over dit laatste een diep stilzwijgen bewaard, hetgeen al genoeg te denken geeft. Met zulke resultaten voor oogen zou men kunnen spreken van het bankroet van de huidige schietopleiding. Te betreuren valt het, dat noch van de uitkomsten der S.S. proef, noch van die van het prijsschieten of de legerwedstrijden eenige 752

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 58