Het schieten van onze Infanterie. [Juli 1916. ambtelijke mededeeling wordt gedaan. Eenig vergelijkend overzicht— ook met betrekking tot landaard, duurder opleiding enz. zou velen onzer belang inboezemende moeite en onkosten, aan al die proeven en wedstrijden besteed, zouden dan meer rente opbrengen dan nu, al was het alleen maar, dat er tusschen de verschillende Bataljons en Gewesten een edele wedijver zou ontstaan in het opvoeren van de schietvaardigheid. Nu sluimeren alle resultaten vaak na groote inspanning en toewijding verkregen onder het stof van de Departementale archieven ad. 2. De vader van de methode van het snel-accomodatie-ver- mogen, de heer Fabius van het Nederlandsche Leger, was een welsprekend man. In Holland heeft echter zijne opleidingssysteem reeds lang afgedaan, hier wordt het afgekeurde stokpaardje met de vergroote pupil nog maar steeds bereden. In de Februari-aflevering van het I. M. T. zegt „Alif", een oud-leerling van Fabius, dat de practijk heeft getoond, dat we wel snel-schutters kregen, maar geen scherpschutters, zelfs nog geen middelmatige schutters, terwijl zijn eindoordeel luidt: „de Fabius-methode kweekt slappe schutters, die, overtuigd, dat ze hun zenuwen en hun denkvermogen toch niet machtig zullen zijn (want dat heeft men hen voorgehouden), elk vertrouwen in zich zeiven zullen missen en tot de „schiet-maar- raak" methode vervallen, al is dit dan ook niet de bedoeling van de Fabius-methode." Mijne ervaring van de laatste jaren is, dat het aantal schutters, die geen schijf meer kunnen raken, bedroevend groot is geworden. De schietboekjes van de compie leveren eene weemoedige lectuur. ad. 3. Naar hetgeen ik uit Engelsche bronnen te weten kwam betreffende het infie vuur in een huidigen oorlog, moet het rustige schot het zuiver op den korrel nemen van het doel het meeste effect gesorteerd hebben. Onze gelijk getinte en zeer geaccidenteerde Indische terreinen bemoeielijken uitermate het doel-opsporen, zoodat van eene groote vuursnelheid geen sprake kan zijn; ook is de horizontale aanslag bij ons volstrekt geen normale, in tegenstelling met Hol- landsche toestanden; o, die import-artikelen! 753

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 59