Juli 1916.] Het schieten van onze Infanterie. Kort geleden is verschenen het voorschrift betreffende het Pistool M. 11., dat aan hooge eischen voldoet, zoowel wat de inhoud als de platen betreft. Zou in dien geest ook niet een voorschrift voor geweer (karabijn) zijn samen te stellen ad. 22 en 23. De scherpschutters en hunne opleiding. Vreemd mag het heeten, dat ons S.V. in de 42 en 43 slechts met enkel woord over deze opleiding rept. De S.S. proef maakt nog geen scherpschutter: hij is slechts een van de beste schutters van de compie, de speciale opleiding moet dus daarna pas komen. De practijk wijst dan ook uit, dat daarvan gewoonlijk niet veel terecht komt; een groot gedeelte valt zelfs bij de volgende proef weer af. De volgende regeling geef ik met gepaste vrijmoedigheid in over weging. In de maand Juli van ieder jaar wordt een zgn. schiftings- proef gehouden, waaraan de geheele compie deelneemt (oefening en eischen vast te stellen door den Wapenchef). Men zou b.v. als proef kunnen nemen: a. 2C0 m. liggende opgelegd. Kopschijf. 2 treffers, l 14 b. 300 m. knielende vr. h. Borstschijf. 3 treffers. 1 Aanhangsel. Het aantal geslaagden geeft dan tevens een beeld van de schiet vaardigheid van de verschillende Infie korpsen. De eigenlijke S.S. proef wordt eenmaal's jaars gehouden in de maanden September en October. Daarna begint met het nieuwe schietjaar (November) de scherpschuttersopleiding, welke omvat: A. Theoretische opleiding: bestrekenheid der baan op afstanden tot 600 m., te kiezen mikpunt op zich. bewegende doelen, invloed van weer en wind op het schot, officiersuniformen van eenige vreemde legers, trefkans op hellend en vlak terrein. Ieder S.S. moet altijd bij zich hebben eene kaart, waarop voorkomt: spreiding tot 600 m., bestreken ruimte tot 600 m. voor eene doelhoogte van 2.50, 1.60, 1.10 en 0.40 M., vluchttijden voor afstanden tot 600 m. en afwijkingen door recht zijwaartsche wind, afbeelding officiersunifor men en vliegmachines van buitenlandsche legers. B. Practische opleiding. I. Het opsporen van doelen, het schatten van afstanden en niet- voorgeschreven houdingen. II. De schietoefeningen op afstanden tot 6C0 m., voornl. patrouil- 756

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 62