Het inschieten van handvuurwapenen en eenioe [Juli 1916. De ingeschoten geweren worden van de schietbanen naar het geweermakersatelier gebracht. De O.v.W. controleert, of de geweermaker de wijziging behoorlijk verricht en het geweer is „ingeschoten." Ziehier de cardinale fout! Schietvoorschrift Infanterie (S. V. I.) 103 geeft aan dat 0,1 mM. korrelwijziging het middelste trefpunt 7,5 m.M. doet verplaatsen. Dit is in 't algemeen waar bij kleine wijzigingen van den korrel, echter bij groote wijzigingen gaat die regel lang niet op. Ik geef toe, dat hij theoretisch wél moet opgaan, echter in de practijk heb ik zeer groote afwijkingen gecon- stateerd. Ik spreek hier over mijn practijk van vóór de laatste wijziging in de Handl., toen ik het recht had na de wijziging van den korrel nogmaals in te schieten, zoo noodig een 3e maal, enz. (controle- schieten). 't Is meermalen voorgekomen, dat het middelste trefpunt b. v. 15 c.M. te laag liggend ik opgaf: korrel 2 m.M. lager, en dat na de wijziging (die goed geschiedde) het M. T. wel verre van op de berekende plaats, 3,4 of 5 c.M. te hoog of te laag viel. Loopen, die minder goed schieten (zonder nog voor afkeuring in aanmerking Ie komen), luisteren dikwijls zelfs bij relatief kleine wijzigingen van den korrel (b.v. 0,5 a 1 m.M.), ook zeer slecht naar de theoretisch berekende wijziging. Ik zelf heb bovenstaande herhaaldelijk geconstateerd en een collega hier ter plaatse, die belast was met het inschieten van ruim 2000 geweren, constateerde precies hetzelfde. Het is voorgekomen, dat ik den korrel 3a 4 maal heb moeten laten wijzigen, voor het geweer juist schoot. Controle na de eerste wij ziging is dus beslist noodig. De laatste wijziging in de Handl. ver biedt dit echter. Het is derhalve een dringende eisch,r.dat naar den toestand van vroeger wordt teruggekeerd. Waar kap. O. constateerde, dat bij vele geweren het M. T. viel buiten den rechthoek 6 bij 5 c.M. 103 S. V. I.), m.a.w. waar hij constateerde, dat vele geweren slecht schoten, noem ik met beslist heid als de voornaamste reden van de fout datgene, wat ik hier boven heb uiteengezet. S. V. I. 103 geeft aan, dat een geweer als drachthoudehd wordt 759 BESCHOUWINGEN OVER ENZ.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 65